A nemzeti összetartozás évében, ennek jegyében ünnepelték kedden a magyar kultúra napját Háromszéken, erősítve az anyaországi és az erdélyi baráti és testvérkapcsolatokat. Ez alkalomra Sepsiszentgyörgyre érkezett Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki az esti gálaműsort és a délben tartott konferenciát megelőzően a helyi sajtó képviselőivel is megosztotta gondolatait.
Tíz esztendővel ezelőtt hozott határozatot a magyar kormány arról, hogy június 4-ét, a trianoni békediktátum dátumát nevezzék a nemzeti összetartozás napjának, és az idei évet (a döntés századik évfordulóját) a nemzeti összetartozás éveként hirdették meg – idézte fel Tamás Sándor megyei tanácselnök. Kifejtette, az elmúlt 1100 és 100 év alatt sokan akarták vesztünket, akik azóta eltűntek a történelem süllyesztőjében, de a magyarság megmaradt, ma a Kárpát-medence egyik legnépesebb nemzeti közössége, amely pontosan tudja, mit akar. Magyarország igazi anyaországként viselkedik, Székelyföld pedig erdélyi belső anyaországként tíz éve igyekszik segíteni a szórvány közösségeket. Így a keddi két rendezvényre nemcsak a magyarországi partner- és testvérmegyéket (Bács-Kiskun, Békés, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Zala) hívták meg, hanem az erdélyi régiók (Aranyosszék, Beszterce, Brassó, Hunyad, Fehér, Máramaros, és Szeben) képviselőit is.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere kiemelte, a magyar kormánnyal együtt közös céljuk, hogy a magyar fiatalok szülőföldjükön boldoguljanak, az anyaországi támogatások rendszere az élet minden területére kiterjed. Meglátásuk szerint a Magyarországról érkező anyagi segítségnek nem kell kiváltania a román közpénzeket, meg kell ragadni minden lehetőséget a román állami és az uniós támogatások lehívására, de a versenyképesség elérésében, az eddigi leszakadás utáni felzárkózásban segíthet a magyar finanszírozás. „Az a célunk, hogy Székelyföld legyen a legélhetőbb régió Romániában” – fejtette ki Antal Árpád, aki azt is elmondta, a magyarországi segítség nemcsak pénzt jelent, de együtt-tervezést, gondolkodást is.
Potápi Árpád János elmondta, mostani erdélyi látogatása során az ünnepségek, konferenciák mellett számba veszi a zajló programok, beruházások helyzetét. Kitért arra, hogy az erdélyi magyarságnak idén két választáson kell megméretkeznie, nagyon fontos lenne, hogy meg tudja tartani azt, amit eddig sikerült megszereznie, és jó volna, ha eredményesen szerepelne néhány kulcsfontosságú településen, például Marosvásárhelyen. Példaként emlegette Háromszéket, ahol meglátása szerint Antal Árpád és Tamás Sándor bizonyította, közös munkával rendkívüli eredmények érhetőek el. Ha van összefogás és lojalitás, nem vagyunk legyőzhetőek – mondotta. Potápi szerint az idei trianoni évforduló lehetőséget teremt, hogy ne csak a történelmi traumákra emlékezzünk, hanem a sok-sok kulturális, gazdasági, sport sikerre is. Ezekre lehet alapozni, építkezni, hogy a 21. századunk sikeres legyen – hangsúlyozta. Úgy gondolja, kezdik elérni, hogy a külhoniság immár nemcsak hátrányt jelent. Székelyföldön például egy-egy projekt megvalósításához le lehet hívni a román, illetve az uniós forrásokat és élni lehet a budapesti támogatás lehetőségével. „Ha valaki okosan, az erőket összefogva tervez, gondolkodik, cselekszik, nagyon sok sikert ért el az elmúlt években és érhet el a jövőben” – fejtette ki.