A legtöbb kezdÅ‘ ösztönös technikával fut, és az elején még annak is örül, ha sikerül 20 percet megállás nélkül kibÃrni. KésÅ‘bb, állóképességük javulásával azonban elkezdik kutatni, hogy mivel tehetnék futásukat hatékonyabbá és gyorsabbá. A megfelelÅ‘ technika iránti igényt nem ritkán sajnos sérülések hozzák felszÃnre. Éppen ezért, az alábbiakban a futás egyik kulcsfontosságú mozdulatsorát, a talajfogást és annak különbözÅ‘ fajtáit mutatjuk be.
Sarokra érkezés
Hobbi futók esetében ez a leginkább elterjedt technika, amelynél elÅ‘ször a futó sarka ér földet, majd ezt követi a talp többi része. Azonban ezen a tÃpuson belül sem mindegy, hogy milyen az a bizonyos sarokra érkezés. Létezik a kezdÅ‘ futókra jellemzÅ‘ agresszÃv változat, amikor jóval a test elÅ‘tt ér talajt a láb, emiatt nagyon erÅ‘sen csapódik be a sarok. Elterjedésének legfÅ‘bb oka a csipÅ‘hajlÃtó- és a farizmok fejletlenségét eredményezÅ‘ ülÅ‘munka, melynek következtében a lábakra futás közben nagyobb teher nehezedik, ezzel pedig fokozódik a sérülések kialakulásának veszélye. Ezt a módszert tehát érdemes minél hamarabb elhagyni, hiszen meglehetÅ‘sen káros az Ãzületeknek. A másik változatot ellenben még a profi futók is alkalmazzák. Ekkor a csÃpÅ‘ alatt puhán ér talajt a futó sarka, amelyet szinte azonnal követ a talp többi része is.
Futás lábujjhegyen
NevébÅ‘l adódóan ennél a technikánál a lábujjakra, esetleg a lábfej elsÅ‘ harmadára érkeznek a futók. MÃg a sarokra érkezés a lassabb futások sajátja, addig a lábujjakkal történÅ‘ talajfogás az intenzÃv, gyors sprintekre jellemzÅ‘. Nagyobb tempónál a test automatikusan átvált erre a stÃlusra, amely hosszabb távon csak a profik számára tartható, hiszen rendkÃvüli módon igénybe veszi az Achilles-Ãnt és a lábszár izmait.
Érkezés talpközépre
A legtöbb hobbi futó ezt a stÃlust szeretné elsajátÃtani, hiszen ez biztostja a legtermészetesebb talajfogást, és a lábakat sem veszi annyira igénybe. A módszer titka, hogy a talpközép a lábfej többi részénél egy kicsit hamarabb ér talajt, miközben a boka, a csÃpÅ‘ és a térd egy vonalban helyezkedik el egymás felett.
Reméljük sikerült segÃteni abban, hogy mindenki felismerhesse, milyen technikával ér talajt futás közben, és milyen irányba érdemes fejlÅ‘dnie annak érdekében, hogy sérülésmentesen, tempósabb futásra legyen képes. A megfelelÅ‘ talajfogás azonban egy rendkÃvül összetett modulatsornak csupán egyetlen eleme. A futás hatékonyságának növelése érdekében a test valamennyi izmának fejlesztésére szükség van, ezért a változatos futóedzések mellett szükség van erÅ‘sÃtÅ‘ és mobilizáló gyakorlatok végzésére is. (X)