A költségvetési tanács szerint az idei államháztartási hiány elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 4,6–4,8 százalékát, ami több mint 1 százalékponttal haladja meg a kormány által vállalt deficitet – figyelmeztetett tegnap a testület.
A kormány az idén 3,6 százalékos államháztartási hiányt vállalt. A költségvetési tanács becslése szerint ez nem tartható, 2021-ben 6 százalék, 2022-ben 7 százalék fölé nőhet a deficit. A független szakmai testület szerint a kormány abban az esetben sem tudná tartani az idénre vállalt 3,6 százalékos hiányt, ha lemondana a nyugdíjak 40 százalékos emeléséről, ami szeptemberben lenne esedékes. Ebben az esetben is a hiány elérné a GDP 3,8–4,1 százalékát – tették hozzá.
A tanács szerint az állami költségvetésben a kormány számításai nem helytállóak, mert a tervezéshez használt tavalyi várható hiánynál nagyobb lesz a tényleges deficit. Emellett a novemberben hivatalba iktatott liberális kisebbségi kormány már több adócsökkentésről döntött, amelyeket nem vettek számításba a 2020-as költségvetés elfogadásakor.
A grémium szerint ilyen nagy államháztartási hiányt a nemzetközi pénzpiacok aligha tűrnek el anélkül, hogy szankcionálják Romániát, ezért azt tanácsolták a kabinetnek, hogy az egyensúly visszaállítása érdekében már az idén kezdje el a fiskális konszolidációt.
Nem látja ennyire borúsnak a helyzetet Ludovic Orban, aki a költségvetési tanács figyelmeztetésére reagálva azt mondta, megérti a grémium aggodalmait, idén azonban nem áll fenn az államháztartási hiány túllépésének kockázata. A miniszterelnök nyomatékosította, a költségvetés kiadási tételei a nyugdíjemeléshez szükséges összegeket is tartalmazzák, a nyugdíjemelés nem veszélyezteti a 3,6 százalékos államháztartási deficitet, sőt, a 2021-re előirányzott államháztartási hiánycél tartása sem forog veszélyben.