Év eleje óta nem látogatható Sepsiszentgyörgy emblematikus épülete, a Székely Nemzeti Múzeum otthona. Három éven át tartó felújítás veszi kezdetét, ám az intézmény működik tovább.
Vargha Mihály igazgató érdeklődésünkre elmondta, nincs közönségszolgálat, mert április közepéig át kell adniuk a terepet az épület felújítását végző kivitelezőnek. Most minden munkatársnak a csomagolás és költözés a fő feladata.
Március végére a szakmai leltárban szereplő műtárgyakat raktárba szeretnék szállítani, majd a következő két hétben az irodai felszereléseket is. Április közepéig kiürítik a főépületet, mert akkorra esedékes a munkálatok megkezdése. Megtörténhet, hogy a bürokrácia miatt nem lesz meg minden engedély, de a múzeum a maga részéről kész akar lenni, rajtuk ne múljon. Különben a költöztetés már régóta zajlik, a Termés utcai raktárakba, valamint a volt fizetéses fogorvosi rendelő épületébe szállították a tárgyakat, és tárgyalást folytatnak egy szemerjai ingatlan tulajdonosával további tárolási lehetőségről.
Kezdetben csak a főépületben dolgozik majd a kivitelező. A hátsó épületek, az úgynevezett múzeumőri lakások és a park későbbre marad. Ilyen körülmények között idén megtartják a Szent György-napi kultúrkerti műsorokat, hangsúlyozta az igazgató. De úgy, hogy a munkálatokat ne zavarják, tehát fennebb lesz a színpad, közelebb a múzeumőri lakásokhoz.
A természetrajz részleg és a fenti irodák még legalább egy évig működhetnek a mostani helyükön. Remélik, hogy megkapják a Lábas Ház emeleti részét, ahol kiállítótér is van, és ott folytatják a tevékenységet. A múzeum nem állhat le! – hangoztatja az igazgató. Egy ilyen nagy múltú intézmény nem engedheti meg magának, hogy három évig ne legyen kiállítása.
Közben múzeumi tárgyaik megtekinthetőek máshol. Magyarországon látogatható az 1848–1849-es kiállításuk Gábor Áron ágyújával együtt. Nyáron a budapesti Hadtörténeti Múzeumból a tárlat átkerül Szegedre, majd Kecskemétre. Érdeklődik iránta a veszprémi és a nyíregyházi múzeum is. Amíg az itthoni felújítás zajlik, ezt az identitáserősítő kiállítást a magyarországi közönség tekintheti meg, mondja Vargha Mihály. Pécsett látható a Kós Károly-kiállításuk, melynek következő állomása Muravidék. A budapesti Kassák Lajos Emlékmúzeumban január 24-én megnyílt Mattis-Teutsch János- (1884–1960) kiállításra tucatnyi munkát kölcsönöztek. A zabolai alegységükben, a Csángó Néprajzi Múzeumban lesz látható a Haza a mélyben című tárlatuk. A kolozsvári Erdélyi Református Múzeumban kiállított anyag jelentős része a Székely Nemzeti Múzeumból származik. A magyar királyi brassói 24-es honvéd gyalogezredet bemutató pannókiállítás Sepsiszentgyörgy után Kézdivásárhelyre került, onnan viszik majd tovább.
Sepsiszentgyörgyre várják a Hadtörténeti Múzeum Rákóczi és kora című kiállítását, ezt az ideiglenes helyükön fogadják majd, mondotta az igazgató. A személyzet az elköltözés után is folytatja a munkát, a leltározást, rendszerezést, és nem áll le a gyűjtés sem – tette hozzá Vargha Mihály.