Miután több nagyszerű szÃnházi elÅ‘adásnak és koncertnek is helyet adott a sepsiszentgyörgyi Fapados Kultúr Kafé, január 28-án, kedd este bemutatta elsÅ‘ saját produkcióját. László Zsuzsa Hommage Édith Piaf cÃmű elÅ‘adóestje a szÃnház és a zene határmezsgyéjén született, és tökéletesen beleillik a Fapados által képviselt környezetbe.
László Zsuzsa eredetileg Marosvásárhelyen készÃtette és mutatta be az Édith Piaf életérÅ‘l szóló, Verébszárnyon cÃmű egyéni elÅ‘adását 2010-ben Kövesdy István rendezÅ‘, Liviu Matei mozgásművész, valamint Zénó Apostolache és Zonda Attila zenészek közreműködésével, a Fapadosban most elÅ‘adott produkció azonban több szempontból is különbözik attól. Ebben az elÅ‘adásban nincs táncos a szÃnpadon, gitárt sem használnak a zenészek, Várhelyi Attila szintetizátorral, Zakariás Zalán pedig – aki rendezÅ‘ként is közreműködött a produkció felújÃtásában – nagybÅ‘gÅ‘vel kÃséri az énekeket.
Nem könnyű Édith Piaf-dalokat élÅ‘ben elÅ‘adni, láttunk már önjelölt énekeseket, akiknek ez nem sikerült, ezért reményekkel telve bár, de kissé szkeptikusan vártuk az elsÅ‘ Fapados-bemutatót. És ha mégsem koncertre számÃthatunk, akkor mire? Hogyan lehet megjelenÃteni egy olyan személyiséget, aki egyszeri és megismételhetetlen, akinek az élete tele volt titkokkal...?
Aztán nyÃlik az ajtó, és megjelenik három fekete ruhába öltözött, keménykalapos alak. Elöl a zenészek érkeznek, majd a szÃnésznÅ‘ és énekesnÅ‘, László Zsuzsa. Rövid francia köszöntÅ‘szöveg után felcsendül az elsÅ‘ dal, magyarul, amitÅ‘l kissé zavarban vagyunk, de nem sokáig gondolkodhatunk ezen. A szÃnésznÅ‘ jól énekel, és meglepÅ‘en nyugodt, könnyed, természetes a szÃnpadon. Pedig rég nem tagja már a marosvásárhelyi társulatnak, és amióta Sepsiszentgyörgyön él, ritkán játszik. A dal végén mesélni kezd, és azonnal szétoszlatja a fenntartásainkat. Nem Piafként, hanem Piafról mesél. És magáról. Egy kövecskét mutat, amelyet az énekesnÅ‘ sÃrjáról hozott, ide is adja, hogy megnézzük, beavat a rajongásába. És mintha valóban átadná nekünk a saját érzéseit, elkezdünk érdeklÅ‘dni Édith Piaf iránt. Pedig László Zsuzsa is jelen van, sétál az italozó nézÅ‘k között, a párbeszédes jelenetekben utánozza is a sanzonénekesnÅ‘t, mégis csak mesél róla. Ilyen lehetett, Ãgy élhetett a huszadik század egyik legkülönlegesebb egyénisége a fény és árnyék, nyomor és világhÃr között. Az indulatok néha harsánnyá, máskor elmélázóvá, magába fordulóvá teszik a szÃnésznÅ‘t, de egy pillanatig sem próbálja elhitetni a nézÅ‘kkel, hogy Å‘ Édith Piaf. Jól teszi.
Nagyszerű a szöveg, mely ugyancsak László Zsuzsát és alkotótársait dicséri. A dátumok miatt kissé dokumentumszÃnház jellegű, de idÅ‘nként átlép a mesébe, legendába. Ennél teljesebben nem is lehetne bemutatni az egykori művésznÅ‘ életét, aki nem biztos, hogy az utca kövén látta meg a napvilágot, de egyértelműen az alkohol és a morfium rabságában hunyt el. Humoros és egyben szÃvfacsaró is volt, amit láttunk, hallottunk, szórakoztatott és elgondolkodtatott. Nem volt benne sok játék és sok zene sem, de ami volt, Å‘szinte volt. Az elÅ‘adó pontosan, tisztán szólaltatta meg a közismert dallamokat, de mintha nem ez lett volna a valódi célja, hanem hogy megtalálja, felfedje a dalok mögötti titkokat. Néha varázslatos mélységek tárultak fel, mi pedig tátott szájjal és lélekkel zuhantunk bele a múlt századi francia kávéházak, kabarék mámorába. Apró gesztusok által néha a zenészek is bekapcsolódtak a játékba, egyes szövegrészek nagyszerűen rÃmeltek az adott helyzetre, a játéktér meglepÅ‘en jelen idejűvé tette az elÅ‘adást. Zakariás Zalán rendezÅ‘ meglepett bÅ‘gÅ‘játékával, s ezt csak fokozta azzal, hogy közben kézzel-lábbal fény- és hangtechnikus is volt egy személyben.
Nem véletlenül nagy az érdeklÅ‘dés a produkció iránt. Rászolgáltak erre az alkotók, mindenekelÅ‘tt László Zsuzsa, akinek elÅ‘adás közben több egykori vásárhelyi szerepét is felidézhettük, titokban arra gondolva: jó lenne, ha nemcsak Ãrásait olvashatnánk rendszeresen a Háromszékben, hanem Å‘t magát is gyakrabban láthatnánk szÃnpadon.