Éljen az iskola!

2007. július 14., szombat, Máról holnapra

Államelnökünk nagy tettekre szánja el magát újabban. Például meg akarja reformálni az egész romániai tanügyi rendszert, hogy az világszinten is versenyképessé és hatékonnyá válhasson. Dicséretes igyekezet, hiszen a honi oktatásra tényleg ráférne egy olyan kiadós reform, mely végre egy működő rendszerré fogná össze, s nem balga kísérletezések áttekinthetetlen halmaza maradna, amit nagy buzgalommal — teljes hozzá nem értéssel — kutyultak össze az egymást követő kormányok és a még sűrűbben változó oktatási miniszterek.

Băsescu az elnöki palotában találkozván a honi oktatás képviselőivel, egészen nagyívű szózatot intézett hozzájuk, mely szónoklatnak több ,,tartópillére" is volt: a legfontosabb az, miszerint a 2008-as költségvetési esztendőtől kezdődően az oktatás és a kutatás a nemzeti össztermékből származó jövedelem hat százalékát (!!!) használhatná fel az iskolahálózat korszerűsítésére, a kutatásfejlesztésre, továbbá tizenhárom esztendősre kell emelni az ingyenes és (félig-meddig) kötelező egyetem előtti oktatást, valamint neveléssé kell átszervezni a bölcsődei és az óvodai, eddig pesztraságra kárhoztatott ellátást. Itt-ott sántít a logika, de — mondám — dicséretes az igyekezet.

Băsescu szólott továbbá a felsőoktatásról is, mely úgy elburjánzott Romániában, hogy külön statisztikusgárda kellene számontartásához, meg rengeteg fiskális, adóellenőr, gazdasági rendőr a visszaélések fölleltározására. Itt csak az nem alapít és tart fenn ,,egyetemet", aki nem akar, s az önkinevezett professzorok, doktorok és docensek száma is világszint fölötti. Ebbe nem akarok különösebben belebonyolódni, de emlékezzünk csak, az éppen frissiben elítélt Gorj megyei szélhámos ,,báró", a szocdemek helyi büszkesége is vásárolt professzori és doktori címet. S éppen történelemből! Soha meg nem írt doktori ,,értekezését" valószínűleg a fanarióták elmevillogásáról írta volna, ha… írástudó lenne szegény feje.

Szóval, Băsescu azt szeretné, ha a romániai felsőoktatás nyugati szintűvé válna, s a diplomáknak, címeknek lenne becsülete a nemzetközi piacon. Igaza van, ez is szép szándék, de a bivalyröcsögei ,,egyetemekből" bajos lesz egykettőre Oxfordot, Cambridge-t varázsolni. Vagy Sorbonne-t, Harvardot. Az még odébb van. Talán jobb lenne, ha az oktatásra szánt nekibuzdult odafigyelést egy kicsit a Bolyai-szindróma rendezésére fordítaná például, mert abból könnyen lehet európai botrány, nagyobb, mint a megvásárolt (hamisított) egyetemi oklevelek ügye.

Azon is el kellene gondolkodnia továbbá, hogy ideje lenne egy olyan oktatásügyi minisztert találni — szakembert lehetőleg —, aki legalább négy évig valami logikus és szerves program szerint igazítaná a honi okítás ügyeit, s nem feltétlenül állítaná fejének tetejére az elődje által kitalált (ugyancsak vitatható) rendszert...

Egyébként Băsescu beszédén mindvégig érzett, hogy ,,hozott anyagból dolgozott", egy bizottság ötleteit olvasta fel — hol jól, hol rosszul...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2007-07-14: Közélet - Mózes László:

A Vargyas-szoros maga a paradicsom

A Vargyas-szoros rendkívüli természeti értékeiről beszéltek csütörtökön Sepsiszentgyörgyön a megyei környezetvédelmi hivatalban.
2007-07-14: Közélet - Hecser László:

Anyanyelvünk ápolói Setétpatakon

Tanulmányi előmenetele és a vetélkedőkön való helytállás jutalmaként mintegy harminc felvidéki, vajdasági, Veszprém megyei és Déva környéki tanuló vesz részt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége által kilencedik alkalommal szervezett — másodszor az erdővidéki Setétpatak panzióban — Kárpát-medencei anyanyelvi táborban.