Sikerek és kudarcok

2020. február 14., péntek, Máról holnapra
Farkas Réka

A nagy bukaresti összevisszaságban, amikor új szövetségek születnek, az ellenfelek hirtelen baráttá válnak, az eddigi partnerek pedig ellenséggé, rég nem látott mértékben dübörög a parlamenti törvénygyár, a kormány sürgősségi rendeletek áradatával szabályozna általa fontosnak vélt ágazatokat, az alkotmánybíróság pedig gondos apaként osztogatja nevelő célzatú nyakleveseit, buksisimogatásait.

Mindenkinek jut ebből is, abból is, hogy elfogulatlannak véljék a taláros testületet. Az RMDSZ sem kivétel, egyik órában egy sikeresen átnyomott törvényjavaslatról számol be – a következőben egy, az egész közösséget érintő kudarcról.

A héten sorra érkeztek a hírek. A szenátus döntő házként elfogadta a szövetség javaslatát az oktatási törvény módosításáról, mely nemcsak meleg ételt és délutáni oktatást biztosít a diákoknak, de lehetővé teszi a kisebb létszámú osztályokat is, jelentős segítséget nyújtva így az anyanyelvű szórványoktatásnak. A képviselőház megszavazta a kommunizmus idején elkobzott javak visszaszolgáltatását gyorsító törvényt, a szintén RMDSZ által benyújtott tervezet a visszaszolgáltatott javak valós értékfelmérését biztosítja, és immár nem az igénylőnek kell bizonyítania, hogy jogtalanul kobozták el tulajdonát, hanem az államnak, hogy ez nem így történt. Fontos előrelépést jelenthet mindkét jogszabály, ám egy másik, szintén e héten nyilvánosságra került hír rámutatott arra, hogy mennyit érnek az érvényes törvények Romániában. Az ombudsman a két éve hatályos, az egészségügyben az anyanyelv használatáról szóló jogszabály alkalmazására szólította fel a minisztériumot. Annak megszavazásakor is ünnepelt az RMDSZ, jelentős vívmányként, előrelépésként értékelte, majd kormányközelből sem sikerült elérnie, hogy megszülessék az alkalmazási módszertan.

És volt hideg zuhany is bőven. Kiderült, az érdekvédelmi szövetség legfrissebb partnerei saját javukra szabnák át a választási törvényt. A kétfordulós polgármester-választás megakadályozását követően még jóformán fel sem lélegezhettek a szövetség vezetői, máris azzal szembesültek, az Orban-kormány hivatalos regnálásának utolsó éjszakáján elfogadott rendeletáradat hatalmas csapdákat rejteget, a bárki bárhol szavazhat elv ugyanis könnyen küszöb alá lökheti az RMDSZ-t. És ezt a módosítást a liberálisok annyira akarják, hogy még a zsarolásnak sem hajlandóak engedni. Jött egy pofon az alkotmánybíróságtól is: jogszerűnek találták az SZDP által tavaly szintén sürgősségi kormányrendelet formájában elfogadott közigazgatási kódexet, azt a változatot, amelyből eltűnt minden magyaroknak kedvező passzus. Lám, ez esetben is korai volt az RMDSZ-es honatyák ünneplése, hogy miként sikerült bővíteniük az anyanyelvhasználati jogokat.

Nincs könnyű dolguk az RMDSZ vezetőinek, a sikerek képlékenyek, a folyamatos veszélyelhárítás pedig rengeteg energiát felemészt. Bármennyire próbálják rózsaszínűre festeni a helyzetet, a valós eredmények és kudarcok mérlege sokkal inkább az utóbbiak javára billen, jelezvén: a bukaresti taktikázások, egyezkedések sok jót nem hoznak a magyar közösség számára.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 89
szavazógép
2020-02-14: Elhalálozás - :

Elhalálozás

2020-02-14: Közélet - Szekeres Attila:

Hiányos a megye költségvetése

Kovászna Megye Tanácsának tegnapi soros ülésén elfogadták az önkormányzat és alárendelt intézményeinek költségvetését. Az idei büdzsé sokkal kisebb, mint a tavalyi, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnak csupán hét hónapra biztosítja a működését. Ennek legfőbb oka, hogy az állam, melynek a törvény értelmében 90 százalékban kellene finanszíroznia a szociális ellátást, a költségeknek sokkal töredékét osztotta le. A többi intézmény működése teljes évre biztosított, és a beruházásokat is folytatják.