Megalakult az Erdélyi Magyar Szövetség megyei egyeztetÅ‘ testülete, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt alkotta szervezet pedig megkezdte a felkészülést az önkormányzati választásokra – jelentették be tegnapi sajtótájékoztatójukon az alakulat képviselÅ‘i. A cél, hogy az önkormányzati választásokon alternatÃvát nyújtsanak, biztosÃtsák a választás szabadságát az itt élÅ‘ magyarság számára.
Az EMNP és az MPP alkotta Erdélyi Magyar Szövetség helyi szervezeteinek tevékenységét egy megyei testület felügyeli és irányÃtja majd, ebbe paritásos alapon két-két tagot nevesÃtettek az alakulatok. Háromszéken az EMNP-t Bálint József megyei elnök és Kolcza István sepsiszéki elnök képviseli, az MPP részérÅ‘l Csáki Attila megyei elnök és PethÅ‘ István volt választmányi elnök kapott helyet. A társaság elnökévé Bálint Józsefet választották, a testület feladata pedig az ugyanezen mintára szervezÅ‘dÅ‘ helyi egyeztetÅ‘ testületek munkájának koordinálása a jelöltállÃtási folyamat során, az esetleges konfliktusok kezelése, a helyi szervezetek munkájának összehangolása. A háromszéki megyei egyeztetÅ‘ testület tagjai bÃznak a jó együttműködésben, és abban, hogy az esetleg a helyi szervezetek szintjén létezÅ‘ nézeteltéréseket orvosolni tudják.
A cél, hogy minél több magyar többségű településen saját jelöltlistával biztosÃtsák a választás szabadságát Háromszék településein. Saját megyeitanácselnök-jelöltjük, illetve megyei önkormányzati képviselÅ‘jelölti listájuk is lesz – jelezte Bálint József és PethÅ‘ István.
ElkezdÅ‘dött a terep felmérése, úgy látják, a megyét nagyjából lefedi a két párt, ahol az MPP erÅ‘sebb, ott az EMNP gyengébb, és fordÃtva. Terveik szerint március elejéig véglegesÃtik a jelöltek névsorát. Tiszteletben kÃvánják tartani a megválasztottak szabadságát is, Ãgy nem lesz megtorlás, nem fogják kizárni a korábban az RMDSZ-szel szövetségben induló MPP-s tanácstagokat, tisztségviselÅ‘ket, akik szÃvesebben maradnak volt szövetségesük mellett.
Kérdésünkre, hogy kÃvánnak-e indulni olyan településeken is, ahol a magyar és a román lakosság aránya kiegyensúlyozott, azt a választ kaptuk, hogy ezeket az eseteket külön elemzik majd. Arra a kérdésünkre, hogy egy esetleges elÅ‘rehozott parlamenti választás miként befolyásolná az önkormányzati versengést, PethÅ‘ István és Bálint József azt mondta: errÅ‘l az országos vezetÅ‘ség szintjén kell majd dönteni, ha előáll ilyen helyzet.