Sajátos népszámlálás következik

2020. február 17., hétfő, Közélet

Több szempontból is vitatható az a Hivatalos Közlönyben szerdán megjelent sürgősségi kormányrendelet, mely a 2021-ben esedékes népszámlálást hivatott szabályozni. Márton Árpád parlamenti képviselő szerint a jogszabályban leírt – egyebek mellett önmegszámlálást is előíró – módszertan egyértelműen mutatja, hogy összeállítóit egy pontos cél vezérelte, nevezetesen, hogy a népszámlálás eredménye húszmillió fölötti lakosságlétszámot mutasson.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Márton Árpád kizárólag a Nemzeti Liberális Párt bűnének tartja a rendeletet. Elmondása szerint korábban megkeresték a kisebbségügyi államtitkárságot, amely elküldte módosító javaslatait, de ezek nem szerepelnek a február 5-én elfogadott, a népszámlálásra vonatkozó sürgősségi kormányrendeletben. Mint ismert, a kormány megbuktatása előtti napon 25 törvényerejű rendeletet fogadtak el, ebből 16, köztük a népszámlálásra vonatkozó jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

Az RMDSZ háromszéki képviselője pénteken részletesen ismertette, hogyan is képzelte el a kormány ezt a folyamatot. A népszámlálás több szakaszban történik. Az elsőben a különböző hivatalok adatai alapján számolnak, ebben többek között a választói névjegyzékben szereplő adatokra alapoznak, ez a kiindulópont. A következő időszakban 2021 augusztusa és szeptembere között az úgynevezett önmegszámlálás, vagy „önnépszámlálálás” következik, majd ennek elektronikus ellenőrzése. A rendelet szerint ez úgy történik, hogy az erre a célra létrehozott – a lakosok, háztartások, lakások és ingatlanok összeírását célzó – űrlapokat a számlálóbiztosok előre kitöltik, majd a polgár online megnyitja ezt az űrlapot, és kijavítja azokat az adatokat, melyekkel nem ért egyet, majd visszaküldi a hatóságnak. Márton Árpád rámutatott: érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy hány állampolgárnak nem lesz majd lehetősége ezt az online műveletet elvégezni.

A harmadik szakaszban október és november folyamán terepen gyűjtik be az adatokat a lakosságtól, és számítógépbe be is vezetik azokat, de csak azok esetében, akiknél az említett elektronikus adatgyűjtés nem volt lehetséges. Végül 2021 decembere és 2022 januárja között történik meg a begyűjtött adatok véglegesítése, kiegészítése. A rendelet értelmében ez azt jelenti, hogy ha valakiről nem létezett hivatali adat, nem „önszámlálta” magát, nem találták meg a terepezés során, ám valamilyen állami, közigazgatási statisztikában megjelenik, akkor szerepelni fog a népszámlálási adatokban.

Újságírói felvetésre Márton Árpád megerősítette, hogy ezen előírások alapján Románia lakosságát akár negyvenmilliósra is ki lehet hozni a számlálás lezárásakor, az viszont biztos, hogy a huszonegymilliót kiköbözik valahogy. Egyértelmű ugyanis, hogy a cél a húszmillió fölötti lakosságszám elérése, és ezt keresztül is viszik. Márton Árpád ugyanakkor egy veszélyes előírásra is felhívta a figyelmet. Az összeírási változókat tartalmazó, a belföldi és külföldi vándorlás alpontnál bekerült többek között az is, hogy a második állampolgárságra is rákérdeznek, vagy azt be lehet vezetni az űrlapba. Kérdés, hogy ezeket az adatokat később mire használhatják fel. Egy másik rejtett veszélyt hordozó rész az etnikai és a kulturális hovatartozást firtató, ugyanis az idevágó kérdésekre – nemzetiség, anyanyelv, vallás – nem kötelező válaszolni, az egyén dönti el. A gond az lehet, hogy a végső összesítésnél, miután megszámolták, kik vallották magukat magyarnak, németnek, szlováknak, romának, azokat, akiknél az etnikai-kulturális identitásra vonatkozó rovatok üresen maradtak, mind román nemzetiségűként vezetik fel. Amennyiben ez a veszély valóssá válik, akkor a településekre jellemző etnikai arányokat meg lehet változtatni.

Kérdéses, hogy az alkalmazási útmutató mit tartalmaz, és az mennyire tisztázza például, hogy az űrlapokra hogyan kerül aláírás, külön honlapot indítanak-e erre a célra, illetve például a különböző etnikumok képviselői hogyan vesznek majd részt a számlálás nyomon követésében. A népszámlálást lebonyolító központi bizottságot egyébként a jogszabály hatályba lépésétől számított 15 napon belül létrehozzák.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 122
szavazógép
2020-02-17: Közélet - Bokor Gábor:

Engedélyeznék az eladásos állatkiállítások szervezését

Eladással egybekötött állatkiállítások újbóli szervezését engedélyező jogszabály elkészítésén dolgoznak az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Ügynökség (ANSVSA) hivatalnokai. A kiállításokon szarvasmarhákat, juhokat lehetne bemutatni és eladni, de az afrikai sertéspestis (ASP) járvány miatt szigorúan tilos lesz sertéseket vinni az eladással egybekötött kiállításokra – tudtuk meg Sikó-Barabási Sándor főállatorvostól, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől, aki ezt az értesülést Robert Viorel Chioveanu államtitkártól, az ANSVSA elnökétől kapta.
2020-02-17: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Tűzoltótanoncok jelentkezését várják (Katasztrófavédelmi felügyelőség)

Egyetlen háromszéki jelentkező sem jutott be a boldești-i altisztképző iskolába a januári felvételin, pedig eredetileg heten is pályáztak. Adrian Simtea őrnagy, a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője évértékelőjén beszélt arról, hogy szükség van utánpótlásra, egyebek mellett megnyitás előtt álló erdővidéki egységükhöz is.