REFORMOK PRO ROMÁNIA-MÓDRA. Újrarajzolná Románia közigazgatási térképét a Pro Románia – derül ki a párt vasárnapi országos kongresszusán ismertetett kiáltványból. A dokumentum tartalmazza azokat a prioritásokat, amelyek – összeállítói meglátása szerint – segítenék az ország fejlődését a 2020–2024-es időszakban. Javasolják a differenciált adózásra való áttérést, azaz hogy a magasabb bérek, illetve nyugdíjak után nagyobb adót kelljen befizetni, valamint hogy öt százalékon egységesítsék az élelmiszerek és az idegenforgalmi szolgáltatások áfáját.
Egy másik intézkedés a közigazgatási reformot szolgálná. E szerint a megyék számát 41-ről 15-re csökkentenék, a területi közigazgatási egységek számát pedig 3300-ról legfeljebb 1500-ra. A törvényhozók számát legtöbb 200–300 képviselőre és 100 szenátorra korlátozná. A Pro Románia támogatja a bérreformot, pontosabban az európai minimálbér bevezetését az Európai Parlament által javasolt formában. (Agerpres)
BEIGAZOLÓDOTT GYANÚ. A kórbonctani vizsgálatok igazolták, hogy a pitești-i fogorvosi rendelőben alkalmazott általános érzéstelenítésben rosszul lett, majd elhunyt négyéves gyermek halálát az altatószer okozhatta. Erről az országos igazságügyi orvostani intézeti (INML) források beszéltek a Mediafax hírügynökségnek. A törvényszéki orvosok jelentése szerint az altatószer szívleállást okozott. Mint ismert, a gyermeket szülei egy Pitești-i fogorvosi magánrendelőbe vitték hétfőn, ahol elaltatták azért, hogy elvégezhessék a fogorvosi beavatkozást. A kisfiú kómába esett, szervei sorra leálltak, majd szerdán elhunyt. Az egészségügyi minisztérium megállapította: a fogorvosi rendelő törvénytelenséget követett el, mert nem rendelkezik az elaltatott páciensek felügyeletéhez szükséges aneszteziológia és intenzív terápia részleggel. Az Argeș megyei közegészségügyi intézet 20 ezer lejes bírságot rótt ki a fogorvosi rendelőre, a gyermek halála után a rendelőt működtető magánklinikát ideiglenesen bezárták. (Maszol)
HAMARABB, MINT SZÁMÍTOTTÁK. A román kormány által 2019. december 10-én elfogadott, 2020–2022-re vonatkozó pénzügyi stratégia 3,8 százalékos államháztartási hiánnyal számol, ami meggyőző bizonyíték arra, hogy Romániában túlzott hiány van – írja az Európai Bizottság által pénteken elfogadott jelentésben. A dokumentumból kiderül, hogy Románia nem tatja be az adósságra vonatkozó szabályzást, emiatt indokolt a túlzottdeficit-eljárás elindítása. A testület téli előrejelzései szerint Románia államháztartási hiánya 2019-ben elérte a bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékát, amely 2020-ban 4,9, illetve 2021-ben 6,9 százalékra emelkedik. A hiány növekedése elsősorban a 2019 nyarán bevezetett nyugdíjemelésnek, illetve a járandóságok 2020 szeptemberére tervezett további 40 százalékos emelésének, valamint a 2021 szeptemberére tervezett nyugdíj-újraszámításnak az eredménye. Ezen felül 2019 decembere és 2020 januárja között a hatóságok új adócsökkentéseket fogadtak el, és megduplázták a gyereknevelési támogatást. A kormányt nem éri meglepetésként a döntés, Florin Cîțu pénzügyminiszter a napokban már jelezte, hogy számítanak az eljárásra. A tárcavezető márciusban számított a bejelentésre. (Agerpres)