Ceaușescu visszatér

2020. február 19., szerda, Belföld

Sértett félként lépett be az 1989-es forradalom perébe Valentin Ceaușescu, az egykori kommunista diktátor fia – írta tegnapi számában az Adevărul.

A 72 éves Valentin az 1989 karácsonyán kivégzett Nicolae és Elena Ceaușescu elsőszülött fia, a Ceaușescu család utolsó, még életben lévő tagja. A diktátor házaspár fia abba a büntetőperbe lépett be sértett félként, amelyet Ion Iliescu volt államfő, Gelu Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes és Iosif Rus tábornok, a légierő egykori parancsnoka ellen tavaly indított a katonai ügyészség az 1989. decemberi forradalomként emlegetett, több mint ezer emberéletet követelő véres események ügyében.

A 90. életévében lévő Ion Iliescut és két, még életben lévő feltételezett bűntársát emberiesség elleni bűncselekményekkel, 862 ember halálát és 2150 ember sebesülését okozó katonai diverzió megszervezésével vádolják. Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor elűzése után az állam politikai és katonai vezetését a Ion Iliescu vezette Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (NMFT) ragadta magához, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket.

Az Adevărul ügyészségi forrásoktól arról értesült, hogy a diktátor házaspár fia egy sor dokumentumot csatolt keresetéhez, azt bizonyítandó, hogy az ő szülei erőszakos haláláért is a vádlottakat terheli a felelősség.

Nicolae Ceașescu és felesége 1989. december 22-én helikopterrel menekült el a Román Kommunista Párt központi bizottságának székházából az ellenük tüntető sok százezres tömeg elől, de csak a fővárostól 80 kilométernyire lévő Târgoviștéig jutottak, ahol az NMFT irányítása alá került katonaság elfogta és egy kaszárnyába zárta őket. A házaspárt az NMFT által kijelölt rögtönítélő katonai bíróság 1989. december 25-én népirtás, az államhatalom aláásása és a nemzetgazdaság lerombolása vádjával egy szabálytalan koncepciós tárgyaláson halálra ítélte, az ítéletet pedig azonnal végrehajtották.

A katonai ügyészek három éve porolták le az 1989-es aktákat, miután az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Romániát, amiért nem szolgáltatott igazságot a forradalom sebesültjeinek, valamint a halálos áldozatok hozzátartozóinak. Az 1989-es forradalom pere még előzetes szakaszában van, amelynek során a legfelsőbb bíróságnak – a vádirat formai ellenőrzése mellett – a per több mint ötezer sértettje számára lehetőséget kell teremtenie arra, hogy polgári jogi (kártérítési) igényt jelenthessen be. Az Adevărul úgy tudja, hogy Valentin Ceaușescu még nem élt ezzel a jogával.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 139
szavazógép
2020-02-19: Belföld - :

Hírsaláta

MÉGIS, MIT AKARNAK? A Nemzeti Liberális Párt azt szeretné, hogy a plénum ne szavazza meg a második Orban-kormány beiktatását, viszont elvárnák, hogy a miniszterjelöltek pozitív véleményezést kapjanak a szakbizottságokban – jelentette ki Iulian Bulai.
2020-02-19: Belföld - :

Bírósági útvesztőben a bányászjárás pere

Megfellebbezte az igazságügyben elkövetett törvénytelenségeket kivizsgáló ügyosztály (SIIJ) a legfelsőbb bíróság tavaly májusi döntését, amellyel az visszaküldte a főügyészséghez az 1990-es bányászjárás ügyének vádiratát.