Ha valaki családi körülményei vagy neveltetése révén gyermekként nem került kapcsolatba a komolyzenével, felnőttkorára ez unalmas, távoli világnak tűnhet. Némi balzsamot jelenthet egy-egy kultikusnak számító mű meghallgatása kivételes alkalmak ürügyén.
Nagyon sok a sztárolt előadó, aki megtévesztő módon tálal „komolyzenét kissé átalakított formában”, pedig épp emiatt veszíti el ez a zene az igazi lényegét. Sokan hiszik ilyenkor, hogy igazi komolyzenét hallgatnak, de nem így van, hiszen a legfontosabb dolgok hiányoznak! Az érzelmek fennköltsége helyett marad az érzelgősség, a zeneértő intellektuális élmény helyett az unalom, a mondanivaló mélysége helyett a felszínesség. Felnőttkorban pedig már nehéz pótolni a lemaradást.
A komolyzenei hangversenyek látogatóinak átlagéletkora igen magas, fiatalságot alig látni. Kérdés: 20–30 év múlva eltűnik ennek a műfajnak a közönsége? Talán a jólét majd pótolja ezt az űrt? Pedig vannak a létezésnek olyan dimenziói, amelyeket csak az ilyen típusú zene által tudunk megragadni, kifejezni és átélni! Olyan örök értékekről van szó, amelyek által csiszolódik az ember érzelem- és ízlésvilága, és fejleszthetőek az intellektuális képességei is.
Ezt felismerve szerte a világon számos program indult a fiatalság ez irányú nevelése érdekében. Így kezdődött 2015-ben Sepsiszentgyörgyön is Leckehangversenyek címmel nevelőhangverseny-sorozat, amelyet szeretnénk kiterjeszteni Kézdivásárhelyre és akár a falusi gyermekek számára is elérhetővé tenni. Az idei tanévben öt hangverseny szerepelt a kínálatban.
Október 21-én a magyarországi Bon Bon Matiné, a Georgius és a Csíki Kamarazenekar közös előadása nyitotta az évadot. A Magyarország-szerte ismert szerzőpáros 30 év óta talál ki elragadó előadásokat. Lukácsházi Győző bácsi írja a mesét, amelyhez Balogh Sándor zeneszerző-karmester (a Szegedi Filharmónia igazgatója) komponál szimfonikus zenét. Az általuk színpadra vitt, 50 perc a Föld körül című előadás alatt az ifjú közönség számos távoli kultúrához tartozó dallammal ismerkedhetett meg.
A november 22-i Mezei egér-házi egér című műsor a Codex együttes révén a reneszánsz udvari zene és a népzene, illetve -táncok világába kalauzolta a lelkes fiatalságot, amely szavazatával tette győztessé a magyar népzenét és -táncokat a francia reneszánsz udvari muzsika és táncok ellenében.
December 13-án a Strauss-dinasztia polkái, keringői volt a főtéma. Az idei évadból két hangverseny maradt még hátra. Február 21-én Prokofjev Péter és a farkas című nagyszabású szimfonikus művével ismerkedhetnek meg a gyermekek. A március 20-i előadáson szimfonikus jazzt hallgathat a gyermekközönség, és olyan ritkán használatos „hangszerek” szólalnak majd meg, mint a csergőóra vagy írógép. Az előadások az említett napokon 10 és 12 órától kezdődnek a Tamási Áron Színház termében, jegyek a városi szervezőirodában vásárolhatók.
Igyekszünk eleget tenni az előttünk álló feladatoknak: tanítani, oktatni, nevelni, megszerettetni, mindezt többé-kevésbé szórakoztató módon. Ezúttal is köszönjük a tanároknak, tanítóknak, szervezőknek a telt házas koncerteket, ami alkalmanként 350–400 diákot jelent.
Így talán lesz jövője a komolyzenei műfajnak Sepsiszentgyörgyön, tíz-húsz év múlva is lesz közönsége a szimfonikus és kamarazenei évadoknak, és a remélt anyagi jólét párosulhat helyes értékítélettel, jó ízléssel és magas kulturális színvonallal.
Dr. Filip Ignác