Elutasította tegnap a szenátus a parlamenti választási törvény módosításáról szóló, vitatott sürgősségi rendeletet, amelyet két hete fogadott el az Orban-kormány. A rendelet parlamenti elutasítását az RMDSZ kezdeményezte, és a szenátusban többségben lévő, ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SZDP), valamint a Liberálisok és Demokraták Szövetsége is megszavazta, arra hivatkozva, hogy a kormány alkotmánysértő módon, közvita nélkül módosította a választási rendszert. Az elutasítást 85-en támogatták, 34 szenátor ellene szavazott.
A szenátusi többség nem is volt hajlandó érdemben megtárgyalni és módosítani a kormányrendelet előírásait, mivel főleg annak elfogadási módját kifogásolta. Indoklásukban az RMDSZ szenátorai rámutattak: a kormány nem hozhat sürgősségi rendeletet a választójog terén, a választási rendszer pedig nem módosítható kevesebb mint egy évvel a voksolás előtt, amit egy alkotmánybírósági döntés is tilt.
Az RMDSZ és az SZDP egyébként főleg azt a rendelkezést vitatja, amely szerint a hazai választók nemcsak az állandó vagy ideiglenes lakhelyük megyéjében, hanem bármely választókerületben leadhatják voksukat. A magyar érdekképviselet szerint ez a választási rendszer burkolt módosítását jelenti, amit elfogadhatatlannak tart. Az RMDSZ hírlevele szerint a kormányrendelet nem állná ki az alkotmánybírósági normakontrollt sem.