A magyar széppróza napjaBorcsa Imola első könyve

2020. február 20., csütörtök, Közélet

Borcsa Imola gyógyszerész, pályakezdő író Magnebéhat című, idén januárban a budapesti Napkút és a kolozsvári Erdélyi Híradó Kiadó gondozásában megjelent novelláskötetét mutatták be kedd este, a magyar széppróza napján a kézdivásárhelyi Vigadó emeleti dísztermében népes érdeklődő közönség jelenlétében.

  • Kolcsár József, Borcsa Imola és Ferencz Éva. A szerző felvétele
    Kolcsár József, Borcsa Imola és Ferencz Éva. A szerző felvétele

A kötet a kolozsvári Idea nyomdában készült, szerkesztője a kézdivásárhelyi születésű Gáll Attila költő volt, első borítólapján Ignácz Szabolcs drónos fotója látható. A novellafüzért tartalmazó kiadványt Antal Balázs főiskolai tanár ajánlja az olvasóknak. A szerzőt és a kötetet Ferencz Éva, a Nagy Mózes Elméleti Líceum magyar–angol szakos tanára mutatta be.

Ferencz Éva elmondta: Borcsa Imola a kolozsvári Iuliu Haţieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szerzett gyógyszerész oklevelet, tanulmányai befejezése után hazajött szülővárosába. 2014 óta közöl rendszeresen rövid prózát internetes irodalmi portálokon, valamint a Helikon, az Irodalmi Jelen, a Székelyföld, a Látó és a Korunk folyóiratban. 2017-ben neki ítélték az Irodalmi Jelen Debüt-díját, 2019-ben pedig a Székelyföld című kulturális folyóirat Szabó Gyula-emlékdíját. Egy novellával szerepel az Erdélyi szép szó 2018. évi antológiájában, és ugyancsak beválogatták egyik írását Az év novellái 2020 című Budapesten a Magyar Napló által kiadott antológiába.

Borcsa Imola kötete tipikus kisvárosi történetek füzére, tíz novella, amelyeket összeköt néhány helyszín és visszatérő szereplő. A kötetből maga a szerző és Kolcsár József színművész, az Udvartér Teátrum igazgatója olvasott fel. Borcsa Imola arról beszélt, hogy őt nagyon befolyásolja a környezet a témaválasztásban, könyve a kisvárosi pletykákra épül. A történeteken keresztül pedig a közelmúltat, főként a rendszerváltás utáni időszakot próbálta feltérképezni, azokat a folyamatokat, amelyek olyanná formálták a társadalmunkat, amilyennek ma ismerjük. A rendszerváltás nyomán lerombolódott néhány illúzió is a demokráciával kapcsolatosan. Imola nem válaszokat ad, hanem csak kérdéseket tesz fel, esetleg megpróbálja az olvasót arra vezetni, hogy ők is tegyenek fel kérdéseket. A történetek a gyógyszertárban hangzanak el, innen a Magnebéhat kötetcím. A sikeres könyvbemutató dedikálással és kötetlen beszélgetéssel ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2020-02-20: Jegyzet - Váry O. Péter:

Táblák kis hibával /1./ (Kármentő)

Szép, új utcanévtáblák népesítették be az utóbbi időben Sepsiszentgyörgy utcáit. Szükség is volt rájuk, hiszen a legősibbek, a kék alapon fehér betűs zománcozott táblák jónéhány „szépséghibával” rendelkeztek.
2020-02-20: Közélet - Mózes László:

Túrasível Háromszék legmagasabb csúcsára

Túrasível megközelíteni Háromszék legmagasabb hegycsúcsát, az 1777 méter magas Lakócát nem rendkívüli teljesítmény, mégis figyelemre méltó. Aki erre vállalkozik, akarva-akaratlanul arra is emlékeztet, hogy a Kárpátkanyar, a Háromszéki-havasok olyan sajátos világot és vonzerőt jelent, mely értékesebb, mint gondolnánk, e térség jóval gazdagabb, mint amilyennek látszik.