A pártokkal való egyeztetéseket követően a tegnap este Florin Cîțu ügyvivő pénzügyminisztert bízta meg a kormányalakítással Klaus Iohannis államfő. Ez várhatóan nem lesz kedvére a szociáldemokratáknak, akik szakértői kormányt javasoltak az ország élére. A válságból való kiutat különben minden pártelnök másképp képzeli el.
Az államfő tegnap esti Cotroceni-i nyilatkozatában először összefoglalta az elmúlt időszak történéseit, melyek a jelenlegi helyzethez vezettek. Elmondta: a Nemzeti Liberális Párt (NLP) mindent megtett azért, hogy helyrehozza a szociáldemokrata kormányzás idején kialakult kormányzási hibákat, de a Szociáldemokrata Párt (SZDP) akadályozta a munkájukat, legutóbb pedig, miután nem szavaztak bizalmat az új kormánynak a házszabály által megszabott 15 nap alatt, Ludovic Orban miniszterelnök-jelölt és ügyvivő kormányfő arra kényszerült, hogy lemondjon a kormányalakítási megbízásáról, az ország pedig a totális bénulás határára sodródott.
A liberális párt nem szeretné megbénítani Romániát – mondta az államfő –, ezért úgy döntött, hogy Florin Cîțu ügyvivő pénzügyminisztert kéri fel a kormányalakításra. Az elemzők szerint Kaus Johannis döntése arra utal, hogy nem mondott le az előrehozott választások kierőltetéséről.
Az SZDP egy szakértői kabinet vagy nemzeti egységkormány megalakítását nevezte elfogadhatónak tegnap az elnöki hivatalban folytatott kormányalakítási tárgyalásokon. Marcel Ciolacu házelnök, az SZDP ideiglenes elnöke a tárgyalások után elmondta: pártja nem tett javaslatot a miniszterelnök személyére és a kormány összetételére vonatkozóan sem az államfőnek. Azt is leszögezte: az SZDP nem szavaz bizalmat olyan kormánynak, amelyben az NLP politikusai is részt vesznek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (MRSZ) a konzultáció után bejelentette, hogy kész – az NLP-vel koalíciót alkotva – kormányra lépni, és a párttal választási szövetségben lévő, parlamenti képviselet nélküli Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjának (PLUS) elnökét, Dacian Cioloș volt kormányfőt javasolta miniszterelnöknek.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke azt hangoztatta az államfővel folytatott tárgyalások után, hogy a legjobb megoldás egy koalíciós politikai kormány lenne. „Egy olyan kormány, amely több, mint egy kisebbségi liberális kormány. Nem támogatunk egy szakértői kormányt és nem hiszünk abban, hogy egy egyszínű, kisebbségi kormány érvényesülni tudna” – nyilatkozta Kelemen, aki szerint az előre hozott választásokat el kell felejteni, mert az nem jelent prioritást jelenleg a lakosság számára.
A Liberálisok és Demokraták Szövetsége (LDSZ) egy független kormányfőt támogatna – mondta tegnap Călin Popescu-Tăriceanu pártelnök, miután a Cotroceni-palotában tanácskozott a Klaus Iohannis államfővel. „Az optimális megoldás egy ilyen helyzetben egy független miniszterelnök kinevezése, aki egy olyan kormányt vezet, amelynek legfontosabb megbízatása a választások megszervezése lenne” – nyilatkozta az LDSZ elnöke.
A Népi Mozgalom Párt (NMP) Cristian Diaconescut javasolja a miniszterelnöki tisztségre – közölte a tárgyalásokat követően az alakulat elnöke, Eugen Tomac. „Úgy véljük, jogunk van kérni ezt a tisztséget” – jelentette ki Tomac.
Stabil kormányt szeretne a Pro Románia Párt, és képes lenne parlamenti többséget létrehozni – jelentette ki Victor Ponta a Iohannis elnökkel folytatott tárgyalásokat követően. Ponta azt is elmondta, az általa vezetett párt hajlandó tárgyalni az államfő által megbízott miniszterelnök-jelölttel, kivételt ez alól csak Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt elnöke képez.
Az első szenátori mandátumánál tartó 47 éves Cîțu az Egyesült Államokban, az Iowai Állami Egyetemen 1996-ban szerzett közgazdász-matematikusi oklevelet és mesteri fokozatot, a parlamentben pedig a korábbi szociáldemokrata kormányok fogyasztásra alapozó gazdaságpolitikájának egyik leghangosabb bírálója volt.