Anyakönyvi bejegyzés és a családi hagyomány is úgy tartotta, hogy valamikor a XVIII. század végén Ureczki Mátyás miskolci csizamdiamester engedéllyel telepedett le az egykori Szentgyörgyfalva központjába, a jelenlegi Három Rózsa területére.
E sorok írója anyai ágának emlékezése szerint az életerős és felette szorgalmas Ureczki Mátyás inaskönyvvel rendelkezett, s nemsokára családi hajlékot is épített magának, amelyet azóta elbontottak, rajzát Varga Nándor Lajos (1895–1978), a városhoz kötődő ismert grafikus örökítette meg mint „népi ihletésű copf jegyeket viselő lakóházat” (Varga Nándor Lajos–Székely Zoltán: Sepsiszentgyörgy város műemlékei, Sepsiszentgyörgy, 1969). Ureczki Mátyás az új családi házba vitte feltételezetten második feleségét, egerpataki Dénes Annát (1808–1878). Öt gyereke közül Ureczki Anna (sz. 1833), e sorok írójának dédnagyanyja Sikó László (1839–1903), az 1848–49-es utászcsapatvezető felesége lett. Testvérbátyjai Ureczki Sámuel (sz. 1838) és Ureczki József (sz. 1840) voltak. Sámuelnek feleségétől, Gyárfás Linától kilenc gyereke született, akik közül „Borvíz utcai Ureczki Ferenc” (1870), Ureczki István (1874) és Ureczki Sámuel (1877) vitte tovább a zömében becsületes iparos- és kereskedőcsalád nevét/génjeit.
Az 1840-ben született József lánygyermekeitől származott az Aidozlean, az ügyvéd Ráduly János, valamint a Kozma és a ma is élő Podariu család. Podariu Pál és családja a régi családi ház helyén emelt új épületben lakik.
A Borvíz utcai Ureczki Ferenc (1870) József nevű fiától származik Ureczky Attila (1926) és annak fia, a jelenleg a magyarországi Csurgón élő Ureczky Attila (1953) üzemmérnök – az Ureczki család kutatója – és unokája, Ureczky Bátor (2004) tanuló, aki a család Magyarországon élő ágának legfiatalabbika.
Ureczki Zoltán tanár
A Sepsiszentgyörgyön élő, 1870-ben született Ureczki Ferenc Kálmán (1899–1972) nevű fiától és feleségétől, Gyárfás Vilmától született Ureczki Zoltán (1933–1998), az egykori szemerjai Kiss Árpád Általános Iskola számtan szakos tanára, felesége a sepsiszentgyörgyi Orbán Balázs utcában élő Partin Mária adatközlőnk, pedagógus, a város gyerekgenerációinak tanító nénije. E család leszármazottja Ureczki Zsolt (1956) mérnök kisfia, a Mikó-kollégium tanulója, Ureczki Zsolt (2008). Ezen a családi ágazaton haladva kell megemlítenünk a tanár Ureczki Zoltán testvérének, Ureczki Józsefnek (1937) a helybeli családját, István fiát, annak öccsét, Csabát és fiát, Ureczki Hunort, valamint az 1870-ben született Ureczki Ferenc dédunokáját, Ureczki Ottó Lászlót és fiát, Ureczki Ottót.
Ureczki Zsolt és Ureczky Bátor
Amint azt a csurgói Ureczky Attilától megtudtuk, Ureczki nevű családok élnek szétszórva Magyarországon Salgótarjánban, Sátoraljaújhelyen, Nagykanizsán, Gyöngyös környékén, de olyan családok is, amelyeket eddig még nem sikerült összekötni a sepsiszentgyörgyi családi ággal.