Székely Csaba, Schwechtje Mihály, valamint Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs nyerte el a Kortárs Magyar Dráma-díjat az idén. A díjat Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg, Örkény István özvegye, életművének gondozója alapította Kossuth-díjának juttatásából.
A díjalapítást Örkény István szelleme is inspirálta, ezért az átadás napja közelít február 24-hez, amikor a Tóték ősbemutatója volt Kazimir Károly rendezésében a Thália Színházban 1967-ben. Az idén három díjat ítélt oda a díj kuratóriuma, amelynek elnöke Radnóti Zsuzsa, tagja Csizmadia Tibor rendező, Lőkös Ildikó dramaturg, Nánay István színházi kritikus és Németh Gábor író.
Radnóti Zsuzsa elmondta: az elismerést Székely Csaba a 10 című drámájáért, Schwechtje Mihály Az örökség című színdarabjáért, Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs Obiectiva Theodora – Részletek egy erdélyi színésznő lehallgatási dossziéjából című hangjátékáért nyerte el.
Székely Csaba 10 című színdarabját a tízparancsolat ihlette. Tíz magányos ember történetét meséli el úgy, hogy lassan tárulnak fel egymás sorsát keresztező életútjaik.
Schwechtje Mihály Az örökség című darabjában egy külföldről hazatérő fiatal gyermekorvos azzal szembesül, hogy egykori gyermekorvos anyjának körzetében az olyan hagyományos értékek, mint a tisztesség és az emberség, érvénytelenek.
Török-Illyés Orsolya és Hajdu Szabolcs Obiectiva Theodora című hangjátékában az 1970-es és 80-as évek ikonikus erdélyi magyar színésznőjének, Illyés Kingának az életébe hallgathat bele a közönség. A Securitate több mint húsz éven át figyelte meg és hallgatta le a színésznőt, a hangjáték a román titkosszolgálat csaknem 3000 oldalas megfigyelési dossziéja alapján készült, a dialógusokat változatlan formában meghagyva.
Először tavaly ítélték oda az elismerést, akkor az Egy piaci nap című előadás szövegéért vehette át Mohácsi János, Mohácsi István és Závada Pál, valamint a Megfigyelők című darabjáért Kelemen Kristóf.