„Döntő ponthoz” érkezett a Covid-19 koronavírus-járvány, és ezért a kórokozó terjedésének feltartóztatására irányuló erőfeszítések megkettőzésére lenne szükség – jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója tegnap.
„A vírus esetleges világjárvánnyá is válhat. Szó szerint fatális hiba lenne bármelyik országnak is azt feltételeznie, hogy őt nem fogja érinteni a koronavírus” – figyelmeztetett genfi sajtótájékoztatóján Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.
Kiemelte, hogy az iráni járványhelyzet súlyosabb lehet, mint azt hiszik jelenleg, és elmondta azt is, hogy egyeztetések zajlanak a júliusi tokiói olimpiai játékok szervezőivel a lehetséges forgatókönyvekről, annak elhalasztásáról azonban szerinte nem várható döntés a közeljövőben.
Hozzátette, a magukat biztonságosabbnak gondoló, gazdag és fejlett államok is kerülhetnek váratlan helyzetbe, és példaként Olaszországot hozta fel.
„Most azonban nem a félelemnek van itt az ideje, hanem a fertőzés megelőzését és az életek mentését célzó intézkedéseknek” – szögezte le a főigazgató, rámutatva, hogy a járvány iráni, olaszországi és dél-koreai terjedése „döntő ponthoz” érkezett.
Iránból eddig 245 megbetegedésről és 26 halálesetről érkezett jelentés, így a perzsa állam számít a második leginkább érintett országnak Kína után.
A WHO szerint a friss adatok alapján Kínán kívül 3474 megbetegedés volt összesen, és 44 országban ütötte fel a fejét a vírus. Görögországban, Norvégiában, Észak-Macedóniában, Pakisztánban, valamint Romániában az elmúlt 24 órában jelent meg a koronavírus. Tedros ezeknek az országoknak agresszív lépéseket javasol, mert ezekkel még meg lehetne gátolni a vírus elterjedését és életeket lehet menteni. „A félelem és a pánik nem segít” – zárta le gondolatait a WHO vezetője.