Nem ment el a 45. César-díjak átadójára tegnap este Roman Polanski, jóllehet J’accuse (Vádolom) című filmje kapta a legtöbb jelölést.
A nemi erőszak miatt az Egyesült Államok által negyven éve körözött lengyel-francia rendező maga jelentette be a távolmaradását az után, hogy feminista szervezetek a személye elleni tiltakozó megmozdulást szerveznek a ceremónia helyszínén.
„Napok óta kérdezik tőlem, hogy megyek, vagy nem megyek a César-díj-kiosztóra. Az én kérdésem viszont inkább a következő: mehetnék-e?” – mondta csütörtökön az AFP francia hírügynökségnek a rendező. „Az est forgatókönyve előre ismert. Aktivisták már most nyilvános lincseléssel fenyegetnek. Egyesek demonstrációkat jelentettek be. Mindez sokkal inkább szimpóziumnak, mint a legtehetségesebbek kitüntetésének szentelt moziünnepnek ígérkezik” – tette hozzá. Roman Polanski elmondta, hogy legfontosabb számára a családja, a felesége és gyerekei megóvása, akik inzultusoknak vannak kitéve. „Sajnálattal hoztam meg azt a döntést, hogy nem konfrontálódom az önjelölt véleménybírósággal, amely lábbal taposná a jogállamiság elveit azért, hogy ismételten az irracionalitás győzedelmeskedjen” – fogalmazott a 86 éves filmrendező.
Két héttel ezelőtt kollektívan lemondott a César-díjakat jelölő francia filmakadémia teljes vezetősége, mert több mint négyszáz francia filmes szakember, rendezők és színészek tiltakoztak a jelölések átláthatatlansága miatt. A tiltakozók szerint az akadémiát eluralták a „működési zavarok”, a „számlák átláthatatlansága”, a „bebetonozott státuszok” és az „urambátyám”-működés. A művészek azt is kifogásolták, hogy a tagoknak semmilyen beleszólásuk nincs sem a szervezet működésébe, sem a César-díjak átadásának menetébe.