Közvitára kiÃrt határidÅ‘kön innen vagy túl a székelység önkormányzati törekvéseinek idÅ‘szerűsége nem avulhat el. A sepsiszentgyörgyi és kovásznai népszavazási kezdeményezés idÅ‘szerűségét belsÅ‘ szükségleteinken kÃvül megerÅ‘sÃtik a működÅ‘ kisebbségi autonómiákról érkezÅ‘ újabb tudósÃtások.
A finnországi svédek második pártjaként működik a szociáldemokrata párt svéd tagozata, és újabban éles bÃrálatban részesÃti a Svéd Néppártot, mert az engedett, úgymond, a negyvennyolcból. Mit gondol az olvasó, miért vádolja a tagozat a svéd jogok csorbÃtásában cinkossággal a svéd pártot? Nos, a kelet-európai, különösen magyar ember a szemének is nehezen hisz, amikor azt olvassa, hogy a baj miben is áll.
Képzeljék, a Svéd Néppárt mint harmadik évtizede kormányon levÅ‘ koalÃciós szervezet belement, hogy a finn pártok korlátozzák a svédek jogait! De milyen diszkriminációról van szó vajon? Nos, a folyamatban lévÅ‘ finn közigazgatási reform során azt tervezik, hogy a korábbi svéd rendÅ‘rségi körzetek és a két svéd bÃróság közül az egyik kétnyelvűvé váljék.
Magyarán, arról van szó, hogy a svédek, ott, ahol tömbben élnek, mind ez ideig saját körzeteikben rendőrségi ügyeiket nemcsak hogy svédül intézhették, hanem azokban a körzetekben és őrsökön a svéd volt a hivatalos nyelv, a jogok korlátozása pedig abban áll, hogy azokat ezentúl kétnyelvűvé tennék, azaz finnül is folyna bennük az ügyvitel és a nyelvi érintkezés!
A mi viszonyaink közt elképzelni is nehéz, milyen korábbi állami nagyvonalúság kellett ahhoz, hogy e korlátozást a jogok csorbÃtásaként lehessen meghatározni.
Hasonlóképpen csak felkaphatja a fejét arra a honi olvasó, hogy két bÃróságon eddig svédül folyt az Ãtélkezés, s attól nem omlott össze a finn nemzetállam, meg sem ingott, mi több, egyik továbbra is svéd nyelvű marad. A másikat sem számolják fel, mindössze kétnyelvűvé teszik ügyvitelét. Ott sem szorul hát a tömbben élÅ‘ svéd arra, hogy nyelvi nehézségekkel küszködve értekezzék a bÃróval, hogy sokszor nyelvi árnyalatok miatt veszÃtse el perét a ráadásul idegen szavú és érzelmű igazságügyi személyzet más beállÃtottsága miatt.
Látni való, hogy érdemes szemünk rajta tartanunk az úttörő finnországi svédek tapasztalatain. Mostani vitáikban is szolidárisak lehetünk velük, de azt hiszem, közben megjegyezhetjük: egy ilyen kétnyelvűséggel mi bizony kiegyeznénk, mert nálunk az is mérföldes lépést jelentene a haladás útján jognyomorúságos honi viszonyaink közt.