A Romániában regisztrált koronavírus-fertőzöttek több mint 13 százaléka egészségügyi alkalmazott, a körükben tapasztalt fertőzések miatt pedig sorra kerülnek karanténba kórházi részlegek, megnehezítve az amúgy is túlterhelt egészségügyi rendszer működését.
A stratégiai kommunikációs törzs szerda esti jelentése szerint 357 orvos, nővér, ápoló kapta el a fertőzést, tegnap pedig a fővárosi Matei Balș járványkórház öt alkalmazottjának vírustesztje bizonyult pozitívnak. A legsúlyosabb helyzet a kedd óta vesztegzár alá helyezett Suceaván alakult ki, ahol a fertőzésgóccá vált megyei kórház 200 dolgozója betegedett meg. A kritikus helyzetben a kórház nemrég megbízott ideiglenes vezetői is lemondtak, ezért tegnap Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is a helyszínre utazott, Klaus Iohannis államfő pedig távértekezletet hívott össze, hogy megoldást keressenek a válságra.
A megbeszélés elején az elnök bejelentette, katonai parancsnokság alá vonják a suceavai kórházat. A Mediafax hírügynökség értesülése szerint egy katonaorvost neveztek ki az igazgatói tisztségbe, akinek a munkáját a védelmi minisztérium négy másik szakértője segíti. Iohannis arról is beszámolt, hogy jelentős, havi akár 500 eurót is elérő extra juttatást kért a fertőzésveszélyes környezetben dolgozó egészségügyi alkalmazottak számára a kormánytól. Az államfő úgy vélekedett, hogy a koronavírus-járvánnyal első vonalban harcoló, közvetlenül érintett egészségügyi alkalmazottak prémiumalapjára az európai uniós támogatásokból kellene pénzt elkülönítenie a kormánynak.
Tegnap estig 114-re emelkedett a halálos áldozatok száma, külföldön 25 koronavírusos román állampolgár vesztette életét. Az igazolt esetek száma elérte a 2738-at, a 24 óra alatt regisztrált új fertőzöttek száma 278-ra emelkedett az előző napi 215-ről, nem sokkal haladva meg az utóbbi hétre jellemző napi 240-es átlagot. A diagnosztizált betegek közül 78-at ápolnak intenzív osztályon, az első fertőzés megjelenése óta pedig 267 beteget nyilvánítottak gyógyultnak.
A kommunikációs törzs tegnap tett közzé először megyei bontást az igazolt fertőzésekről. A legtöbb, 701 fertőzést Suceava megyében tartják számon, amelyet a kétmilliós Bukarest követ 505 fertőzöttel. Több mint száz fertőzöttről tudnak még: Brassó (117), Constanța (111), Arad (110), Neamț (107) és Kolozs (105) megyében.
A karanténrendelkezések megsértéséért csaknem 1300 otthoni elkülönítésre kötelezett embert helyeztek már hatósági karanténba, 50 karanténban lévő embert pedig újabb 14 napos vesztegzár alá vontak. A rendőrök eddig 271 ügyben indítottak bűnvádi eljárást a járvány megfékezésére irányuló erőfeszítések meghiúsítása címén. Több mint 15 ezer embert tartanak hatósági karanténban, 115 ezret pedig otthoni elkülönítésben.
Már Hargita megye sem kivétel
Pozitív lett a koronavírustesztje egy Franciaországból hazatért, Hargita megyei férfinek. Ő az első a megyében, akinél igazolták a fertőzést – adta hírül tegnap a prefektusi hivatal. A férfi március 23-án jött haza Franciaországból, lakhelyi elkülönítésben volt, szerdán vettek mintát tőle, tegnap pozitív lett a teszteredmény. A pácienst beutalták az udvarhelyi városi kórház fertőzőosztályára, és orvosi megfigyelés alatt tartják. Hargita megyében 157 személy van intézményesített karanténban és 1713-an lakhelyi elkülönítésben.
Bővült a „piros övezet”
Frissítette tegnap az Országos Közegészségügyi Intézet azon országok lajstromát, ahonnan a hazaérkező állampolgároknak 14 napos hatósági karanténba kell vonulniuk. Az intézet szerint a koronavírus-fertőzés szempontjából az ún. piros övezethez tartoznak a következő országok: Ausztria, Belgium, Svájc, Olaszország, Franciaország, Németország, Spanyolország, Irán, Egyesült Királyság, Hollandia, Amerikai Egyesült Államok és Törökország. A közegészségügyi intézet szerint az összes többi ország „sárga övezetnek” számít, aki tehát a fentiektől különböző országból tér haza, 14 napos otthoni elkülönítésbe kell vonulnia.