Élni a lehetőségekkel

2008. október 2., csütörtök, Közélet

További szakok akkreditálását, új szakok indítását, a mesterképzés elkezdését, a teljes körű bolognai rendszer kiépítését, új anyagi források felkutatását, európai pályázatok benyújtását és az egyetem infrastrukturális fejlesztését sürgeti a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE), élve a parlament által elfogadott akkreditáció lehetőségeivel.

Tőkés László, a Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke, Tolnay István, az alapítvány ügyvezető elnöke, valamint Horváth Gizella, a PKE rektora a tegnap Nagyváradon sajtóértekezlet keretében is közzétett nyilatkozatában örömmel állapítja meg, hogy a képviselőház — a szenátus októberi határozatát megerősítve — törvényben mondta ki a PKE, ezen belül pedig három képzési szak (szociális munka, német nyelv és irodalom, teológiai didaktika) végleges akkreditációját. Ezáltal közel fél évszázados megszakítás után létrejött az erdélyi magyarság első, államilag elismert, önálló magyar felsőoktatási intézménye — állapítják meg. Felidézik, hogy a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület 1990-ben megalapította a Sulyok István Reformá­tus Főiskolát (SIRF), majd közel egy évtizedig tartó, eredménytelen küzdelem után létrejött a Pro Universitate Partium Alapítvány, amely 1999-ben a SIRF jogutódjaként hívta életre a Partiumi Keresztény Egyetemet. Az ennek nyomán megalakult Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel egyazon magánegyetemi hálózatban működő PKE létrejöttében és fenntartásában meghatározó szerepet játszott és vállal Magyarország, amelynek a folyamatos költségvetési támogatása biztosítja ennek az egyetemi rendszernek a létét és fejlődését — olvasható a dokumentumban. Az aláírók emlékeztetnek: a PKE felsorolt három szakja 2004 júniusában nyerte el az Országos Akkreditációs Tanács szakmai elismertetését, ami lehetővé tette az intézmény törvény általi akkreditációját. Ez azonban több mint négy évet váratott magára. ,,Joggal feltételezzük, hogy az akkreditáció előzmény nélküli késleltetésének nem szakmai és nem csupán »ügyrendi«, hanem elsősorban politikai okai voltak" — állapítják meg a nyilatkozók, akik szerint annak ellenére, hogy az RMDSZ az akkreditáció egész időszakában (2004—2008) a kormány tagja volt, a szövetség elnöke pedig mintegy két esztendeig (2004—2006) az oktatásért is felelős miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltötte be, a PKE természetes határidőn belüli törvényes elismertetését nem voltak képesek elősegíteni. Az elért eredmények tehát az egyház, illetve az egyetem közösségi, emberi és szakmai erőfeszítéseinek gyümölcsei.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 896
szavazógép
2008-10-02: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Kampánylázban

Nagy úr a választó, derült ki a parlament hétfői és keddi szavazásakor, amikor a népképviselet felkent urai olyan egyhangú örömmel és nyugalommal szavazták meg a pedagógusok bérének ötven-, illetve az egyetemi tanári fizetések hetvenöt százalékos emelését, mintha soha nem hallottak volna arról az aranyszabályról, miszerint csak addig nyújtózz, ameddig a takaród ér.
2008-10-02: Közélet - x:

Băsescu aláírja, Tăriceanu fanyalog

Kihirdeti a tanárok 50 százalékos fizetésemelésére vonatkozó törvényt Traian Băsescu államelnök. Călin Popescu Tăriceanu kormányfő szerint választás előtti populista magatartásról van szó.