VidékfejlesztésRövidesen pályázhatók lesznek a sertéspestis elleni intézkedések

2020. április 7., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk az információt, hogy a múlt hét elején az országos ügynökség honlapján megjelentek a pályázati eligazító füzetek azon intézkedéseknél, amelyeket célirányosan az afrikai sertéspestis visszaszorítására és felszámolására szánnak.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 7–10 nap múlva meghirdetik a két intézkedés pályázhatóságát. A februárban közzétett ütemterv szerint az 5.1-es intézkedésnél 13, az 5.2-es intézkedésnél pedig 3,7 millió euróra lehet majd pályázni. Az előbbi intézkedésnél  a pályázható összeg két alösszetevő között oszlik meg, külön összegre pályázhatnak a magáncégek, szövetkezetek és termelői csoportok, mellettük saját keret­összeget kapnak a közintézmények.

Az első kategóriába tartozó, sertéstartással foglalkozó cégek, szövetkezetek a pályázati támogatásból fertőtlenítőfelszereléseket, a biológiai biztonságot biztosító felszereléseket vásárolhatnak, építkezhetnek (pl. öltözőket, zuhanyzókat a farm alkalmazottjai számára). Elszámolhatják védőkerítések megépítésének költségeit, amennyiben ezeknek célja, hogy megakadályozzák a vaddisznók érintkezését a házi sertésekkel. A támogatás magáncégek esetében az összes költség legtöbb 80, szövetkezetek és termelői csoportok esetében 100 százaléka lehet. A támogatás értéke maximálisan 250 ezer euró.

Közintézmények (állategész­ségügy terén illetékes hatóságok, azon önkormányzatok, amelyek területén határátkelőhelyek találhatóak, valamint azok, amelyek vadászterületeket kezelnek) a pályázati pénzből fertőtlenítőberendezéseket (legtöbb 30 ezer euró értékben), diagnosztizáló laboratóriumi felszereléseket, a biológiai minták szállítására alkalmas gépjárműveket (legtöbb 100 ezer euró értékben), valamint az elpusztult vagy kilőtt vadállatok ideiglenes tárolására alkalmas hűtőkamrákat szerezhetnek be (legtöbb 20 ezer euró értékben). A támogatás mértéke 80 százalékos. Önrész nélkül akkor pályázhat az illető önkormányzat, ha az állattenyésztők nevében és felhatalmazásával teszi ezt, és igazolni tudja a beruházás közös használatát.

Az 5.2-es intézkedésre (támogatás a mezőgazdasági termelőképesség visszaállítására) olyan sertéstartó telepek pályázhatnak, amelyeknél a sertéspestis 30 százalékos állományvesztést, illetve jövedelemkiesést idézett elő. Az eligazító füzet szerint a támogatás maximális értéke 200 ezer euró lehet. A pályázott pénz a következőkre fordítható: tenyészállatok vásárlása újranépesítés céljából (ez csak az állategészségügyi hatóság beleegyezése után lehetséges, amennyiben az illető község kikerült a pestis vörös zónájából), a gazdaság más állatfajjal való benépesítésére vagy istállóátalakítás költségeinek fedezésére. Ennél az intézkedésnél a támogatás mértéke százszázalékos, tehát a beruházás, beszerzés megvalósításához nem szükséges önrész.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 185
szavazógép
2020-04-07: Gazdakör - Bokor Gábor:

Szükség van az idénymunkásokra

Az Európai Unió agrár- és élelmiszeripari ágazata komoly kihívásokkal néz szembe a COVID-19-járvány miatt, ezért nagyon fontos, hogy új irányvonalakat szabjanak a munkaerő mozgását illetően, beleértve a mezőgazdasági idénymunkásokat is – adta hírül múlt héten az Európai Bizottság.
2020-04-07: Gazdakör - Incze Péter:

Dokumentumokat online

A sajátos járványtani helyzetben a személyes kapcsolatok elkerülésére a Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Országos Ügynökség (AFIR) új számítógépes alkalmazást indított el azon intézkedéseknél, melyeknél a pályázatok benyújtása eddig papíron történt meg, illetve azon pályázatoknál, ahol az országos ügynökség online rendszere mindeddig nem fedte le az összes pályázati teendőt.