2.Kerüljenek helyükre a dolgok

2020. április 9., csütörtök, Család

Történelmi pillanat, egy új világ kezdete, átrendeződés, válság, lehetőség, megújulás – ezek azok a fogalmak, amelyekkel naponta találkozom a jelen állapotunkat elemző véleményeket hallgatva. Tény, hogy válsághelyzetbe kerültünk, és mivel hasonlót még az előttünk járó két generáció sem tapasztalt, nincsenek megküzdési stratégiáink. Mégis több mindent tehetünk azért, hogy egyénként, családként, közösségként a lehető legtöbbet kihozzuk a helyzetből, hogy helyére kerüljenek a dolgok.

A koronavírus-járvány most mindannyiunk életére nagy hatással van. Minden szempontból, így lelkileg is megviseli az egész családot: anyát, apát, a gyerekeket, külön a nagyszülőket s mindenkit egyként. Ezért nagyon fontos segíteni gyermekeinknek, hogy megértsék, mi előtt állunk. A legnagyobb orkán közepette is meg kell tennünk, hogy védett helyre húzódunk, biztonságba helyezzük a szeretteinket, biztos alapot, fogódzót, kapaszkodót keresünk, és nem azt elemezzük, miért kerültünk ilyen helyzetbe, hanem miként tudnánk minél kevesebb sérüléssel kilábalni belőle. Aztán jöhet a kárfelmérés, az újjáépítés.

A legkisebb gyermekeink először a hétköznapi élet szertartásainak változását érzékelik: megbolydul a környezetük, a tér és a kontaktusok világa hirtelen megváltozik.

Több családnál szokás, hogy a tévé, rádió napközben állandóan be van kapcsolva, „háttérzajként” működik. Az egyik fontos döntés, hogy jelenlétükben kikapcsoljuk a képernyőket. Nem tudjuk, mi fog elhangzani, mit láthat a gyermek, ami megterhelheti. A kétségbeesett emberek sírása, az űrruhaszerű védőfelszerelésben, eltakart arccal dolgozó orvosok, a csövekkel körülvett betegek látványa, a halálesetekről szóló beszámolók megijeszthetik. A család stressz-szintjére is jótékony hatással lehet, ha nincsenek ott állandóan a háttérben a koronavírusról szóló legfrissebb információk. Óvodás gyermekeinknek sem kell beszélnünk a világjárványról. Szükségtelen túl sok részlettel elárasztanunk őket, egyszerű magyarázatokat azonban adhatunk. Ötéves kislányom polcáról lekerültek az emberi test felépítéséről szóló könyvek, kérdez a kórokozókról, amelyeket az aprócska nyálcseppek révén átadhatunk egymásnak, s amelyek betegségeket okoznak a szervezetünkben.

Érdeklődéssel hallgatja, hogy milyen csodálatos a felépítése az immunrendszerünknek, hogyan védekezik testünk „hadserege” a betolakodók ellen, hogyan tudjuk ezt a harcot odafigyeléssel, kézmosással segíteni.

Néhány napja a kedvenc plüssállatainak fele páciensként feküdt a rögtönzött kórházban, a másik fele gyógyító személyzetként sürgött-forgott. Ment a lázmérés, duruzsoltak a lélegeztetőgépek. A játék alkalmas, hogy a gyermekkel együtt elképzeljük a hasonló szituációkat: jó néhány mese szól arról is, hogy épp a bezártság menti meg a főhőst valami rosszabb eseménytől.

Az elkövetkező napokban különleges ajándék lehet családjaink számára a húsvétra való készülődés: a legkisebbeket, az óvodásainkat könnyedén terelgethetjük ebbe az irányba. Az ünnep során nemcsak ember és ember kapcsolódhat, kerülhet egészen közel egymáshoz, hanem a legbiztosabb alapra, fogódzóra, a mindent újjáteremtő Istenre is számíthatunk, a feltámadt Krisztushoz is közelebb léphetünk.

(folytatjuk)

Kertész Tibor
a Gyulafehérvári Főegyházmegye Családpasztorációs Központjának munkatársa

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2020-04-09: Magazin - Szekeres Attila:

Visszavonul a tornyok meghódítója

Idén tölti a 65. életévét, május 1-jén lesz 45 éve, hogy felmászott az első toronyba, most hódította meg a száztizennyolcadikat, a sepsiszentgyörgyi református vártemplom gombját szerelte le, majd restaurálás után visszahelyezi. Ezzel visszavonul, mondotta Bíró László.
2020-04-09: Nyílttér - :

Fehér maszkok, fekete maszkok (Mai levelünk)

A járvány bekerítette a világot, a koronavírus térdre kényszerítette a népeket. Ma a legjobb védekezés valószínűleg az otthonmaradás, illetve a védőmaszk viselése, ha mégis kénytelen kimenni az ember. Sajnos azonban kétféle maszkot használnak a polgárok, attól függően, hogy milyen helyen tartózkodnak és tevékenykednek.