Egyszer és véglegesen

2020. április 9., csütörtök, Kármentő

A COVID-19 vírusjárvány terjedésének megfékezésére számos rendeletet léptettek életbe a hatóságok, az illetékesek követendő javaslatokat fogalmaztak meg. Rendjén van, kézben kell tartani a dolgokat, központi szintről kell meghozni a fontos döntéseket, tudjuk, ez mindannyiunk javára van. De vannak részletek, melyek elmaradhattak volna, elmaradhatnának a jövőben is.

Ha kilépek az utcára, zsebemben kell legyen a személyazonossági – ez igazolja, hogy én vagyok én –, mellette a nyilatkozat vagy igazolás, mely egyértelműsíti hová, miért mikor megyek – főképp munkába, a szükségeseket bevásárolni, esetleg másokon segíteni. Teljesíthető feltételek, rendjén van, ha a kijárási tilalom idején az utcán kintlévőket igazolásra szólítják a hatóságok.

De az messze nincs rendjén, hogy a saját felelősségre szóló nyilatkozat és a munkaadói igazolás formanyomtatványait nem egészen egy hónap alatt jó néhányszor megváltoztatták. Gyakorlatilag hetente. És nem égetően szükséges módosítások miatt. Egy pont, egy vessző, be kell-e vagy nem kell beírni a személyazonossági számát. Keretbe vagy pontokra kell írni a kért adatokat. A munkaadói igazolást legutóbb azzal módosították, hogy most már érvényessége idejét is kérhessék. Tessék?! Hát meddig: ameddig a szükségállapot tart, ameddig az alkalmazottak csak ilyen papírral közlekedhetnek. Egyértelmű, nem? Csak nehéz felfogni azoknak, akik viszketegségükben egyre-másra változtatnak ahelyett, hogy egyszeri és végleges döntést hoznának.

A járvány kezdetekor az illetékes hatóságok javasolták: nem kell a védőmaszkokat állandóan viselni, csak bizonyos esetekben, főként, hogy másokat megvédjünk, hogy ne juttassuk a világba esetlegesen meglévő vírusainkat. És mit ad a Fennvaló? A napokban gyökeresen megváltozott a helyzet: azt kürtölik mindenhol, állandóan viseljük a maszkokat, mert azok védelmünkre szolgálnak. Egyes megyékben egyenesen elrendelték a használat kötelezettségét. Maga Raed Arafat – akiben jobban bízik a nép, mint magában az államelnökben – maga is bejelentette: viselni kell a maszkokat, akár rögtönzött változatban is. Az ellátás megoldódott, lesz maszk bőven mindenkinek – mondta. Hoppá, talán itt van a kutya elásva. Megoldódott a maszkellátás, tehát javasolják viseletét. Míg nem volt készleten, addig nem javasolták. Ki érti ezt? Nem jobb lenne, ha tisztán beszélnének az illetékesek? Nem jobb lenne, ha világosan elmondanák, mit, miért, hogyan kell tenni. Nyilván: egyszer és véglegesen.

Mert ha nem, a sűrű változtatások, az egymásnak ellent mondó kijelentések csak a bizonytalanságot fokozzák, teret adnak a találgatásoknak, a csalóka, felfújt értelmezéseknek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2020-04-09: Nyílttér - :

Fehér maszkok, fekete maszkok (Mai levelünk)

A járvány bekerítette a világot, a koronavírus térdre kényszerítette a népeket. Ma a legjobb védekezés valószínűleg az otthonmaradás, illetve a védőmaszk viselése, ha mégis kénytelen kimenni az ember. Sajnos azonban kétféle maszkot használnak a polgárok, attól függően, hogy milyen helyen tartózkodnak és tevékenykednek.
2020-04-09: Kultúra - :

Az Atya „rehabilitálása” (Miatyánk-fordítás)

Mélyreható elemzésben foglalkozik az egyik franciaországi, a Domonkos-rend által kiadott folyóirat a keresztények legfontosabb imájával, a Miatyánkkal. A szöveg nagy érdeme, hogy megnyugtató válaszokat ad a fordításokból adódó, leginkább a hatodik kérést érintő gondokra, mely így szól: „ne vígy minket kísértésbe”.