Koronásan és kiszolgáltatottan

2020. április 21., kedd, Máról holnapra
Mózes László

Két és fél millióhoz közelít világszerte a koronavírussal fertőzöttek száma, az elhunytak száma meghaladja a 165 ezret, míg a gyógyultaké több mint 620 ezer. Egyetlen nap alatt közel 75 ezerrel nőtt az azonosított betegek száma, s míg több európai országban enyhítik a járvány terjedését gátoló szigorításokat, Romániában a hatóságok szerint egyelőre szó sem lehet lazításról.

Ám ez a számtenger nem csupán növekvő mutatókat, statisztikákat jelent. Minden számjegy mögött megannyi emberi sors, családok félelme és szomorúsága húzódik. Azoké, akik hozzátartozóikat is gyászolják, de azoké is, akik betegeikre gondolnak, nem tudván, miként, hogyan vészelik át ezt a megpróbáltatást. És noha azok tábora a legnépesebb, akik jól érzik magukat, azt azonban ők sem tudják, mit hoz a holnap, s egészségük, munkahelyük, életük minősége miatt aggódnak.

Szűkebb vagy tágabb térségünk, lakóhelyünk biztonságosságára vonatkozó elképzeléseink hetek alatt, kártyavárként dőltek össze. Kiderült, az élet nem jelenthet szükségszerűen állandó növekedést, a betervezettek teljesülését. A mostanihoz fogható járvány egy évszázada nem rengette meg világunkat, e helyzetben egy magyarországi elismert orvos, a Debreceni Egyetem aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszékének egyetemi tanára, Fülesdi Béla pedig a lényeget fogalmazza meg (évekkel ezelőtt kórházukban 90 napon keresztül lélegeztettek egy agyhalott kismamát, és végül szerencsésen világra segítették magzatát, emlékeztet az interjút közlő Válasz Online). „Ezzel a betegséggel egyetlen orvos sem találkozott még, ebből a szempontból nem segít a gyakorlat, mind zöldfülűek vagyunk. És: igen, félünk.”

Az is megkerülhetetlen, hogy a miérteket firtassuk. Miért, hogyan szabadult ránk ez a vírus, megváltoztatva eddigi – most már határozottan jónak nevezhető – életünket? Az elmúlt napokban jött a hír, hogy a vírus kínai laboratóriumból származik, de nem ember hozta létre, hanem természetes módon alakult ki. Már márciusban közölt tudományos kutatások megerősítették, hogy a koronavírus egészen biztosan természetes evolúció eredménye. Több amerikai magas rangú hivatalnok után tegnap maga Trump elnök is közölte: Washington kitart amellett, hogy kivizsgálják a kínai Vuhan városában lévő virológiai intézet laboratóriumát, ahonnan – a gyanú szerint – hanyagság miatt kiszabadulhatott a vírus. Emiatt emberi jogi aktivisták az egész kínai kommunista vezetést emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolják, eljárásokat szorgalmaznak, míg a német Bild magazin főszerkesztője indulatos levelében azt írta, ha a kínai laboratóriumok is olyannyira szigorúan őrzöttek lennének, mint az ottani politikai börtönök, világunk ma mentes lenne a koronavírustól.

Csakhogy ez a forgatókönyv igaznak is bizonyulhat, a Kínához fűződő globális gazdasági érdekek mégis felülírnak majd minden más szempontot. S mindazok, akiket megtalált e vírus, szembesülhetnek veszteségeikkel és gyászolhatják szeretteiket, beletörődve, hogy nem csupán a vírusnak, hanem a hatalmi játszmáknak is ki vannak szolgáltatva.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1218
szavazógép
2020-04-21: Közélet - :

Kilépési űrlap

Ma is közöljük a kijárási tilalom idején kötelezően használandó nyilatkozat formanyomtatványát.
2020-04-21: Közélet - Nagy B. Sándor:

Online üzemmódban a könyvtár

Más kulturális intézményekhez hasonlóan, több mint egy hónapja a nagyközönség előtt a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár is zárva tart, alkalmazottjai azonban minden szinten dolgoznak, csak az olvasók közvetlen kiszolgálása nem működik. A munkakörök átalakulásáról, új kezdeményezéseikről, az online munka nehézségeiről, lehetőségeiről Szonda Szabolcs igazgatót kérdeztük.