Negatív kilátás

2020. április 21., kedd, Belföld

Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia állam­adós-osztályzatának kilátását pénteken a Fitch Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett lépést, hogy az új típusú koronavírus okozta járvány tovább rontja Románia máris meglehetősen gyenge költségvetési pozícióját, és emiatt rövid távon várhatóan jelentősen romlik az országban a közfinanszírozási helyzet. A cég a kilátás rontásával egy időben megerősítette Románia hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek BBB mínusz osztályzatát. Ez a besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha ezt az osztályzatot a Fitch leminősíti, Románia ennél a hitelminősítőnél átkerül a befektetésre nem ajánlott – vagyis magas hozamú, spekulatív – kategóriába. A Fitch soron kívül döntött a román adósosztályzati kilátás negatívra módosítá­sáról.

Románia következő hitelminősítői felülvizsgálata május 1-jén lenne esedékes, ám a Fitch úgy ítéli meg, hogy a romániai fejlemények indokolttá teszik az eltérést az előre meghatározott felülvizsgálati menetrendtől. A cég a román adósosztályzati kilátás rontásához fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a román hazai össztermék (GDP) idén 5,9 százalékkal zuhan a tavaly mért 4,1 százalékos növekedés után. A hitelminősítő azzal számol, hogy a romániai munkanélküliségi ráta a tavalyi 3,9 százalékos mélységi rekordról idén 8 százalékra emelkedik. A cég hangsúlyozta, hogy ez lenne a romániai munkanélküliség eddigi legnagyobb arányú éves növekedése.

A Fitch előrejelzése szerint a GDP-arányos romániai államadósság-ráta a tavalyi 35,2 százalékról idén 45 százalék közelébe emelkedik. Jóllehet ez még mindig alacsonyabb lenne a BBB sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, amely idén várhatóan 50 százalék lesz, Románia esetében azonban ez 1995 óta a legmagasabb államadósság-ráta lenne – áll a hitelminősítő péntek éjjel közzétett londoni elemzésében.

A Fitch Ratings várakozása szerint idén a romániai államháztartási hiány a hazai össz­termék 8 százalékára bővül. A cég kiemeli, hogy a román államháztartás kiinduló helyzete is már gyenge volt, hiszen a tavalyi deficit elérte a GDP-érték 4,6 százalékát, és ez volt a legmagasabb hiány az Európai Unióban. A cég közölte ugyanakkor azt is, hogy várakozása szerint a koronavírus-járvány hatásai idén lecsengenek a román gazdaságban. A hitelminősítő pénteki előrejelzésében 2021-re 5 százalékot meghaladó román GDP-növekedés szerepel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2020-04-21: Belföld - :

Nehezen viselték a húsvéti bezártságot

Egyes romániai közösségekben nehezen viselték az ortodox húsvéti ünnepekre is érvényes kijárási korlátozásokat, több helyen utcai összecsapásra is sor került a rendfenntartók és a korlátozásokat megszegők között. Erőszakos cselekmények elkövetése miatt összesen 23 személyt állítottak elő a húsvéti ünnepek alatt, a rendőrségi beavatkozást igénylő elszigetelt esetektől eltekintve azonban a lakosság túlnyomó része betartotta a járványügyi intézkedéseket.
2020-04-21: Világfigyelő - :

Sok államban enyhítenek a korlátozásokon (Közel 2,5 millió fertőzött világszerte)

Tovább emelkedik az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma a világban, hétfőre már 2 404 021-en betegedtek meg, míg a halottak száma elérte a 165 227-et, és 624 698-an gyógyultak meg a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint. Vasárnap reggel 2 329 539 fertőzöttet tartottak nyilván, miközben világszerte 160 717-en vesztették életüket a COVID-19-ben, 595 229-en épültek fel a betegségből.