Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátását pénteken a Fitch Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett lépést, hogy az új típusú koronavírus okozta járvány tovább rontja Románia máris meglehetősen gyenge költségvetési pozícióját, és emiatt rövid távon várhatóan jelentősen romlik az országban a közfinanszírozási helyzet. A cég a kilátás rontásával egy időben megerősítette Románia hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek BBB mínusz osztályzatát. Ez a besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha ezt az osztályzatot a Fitch leminősíti, Románia ennél a hitelminősítőnél átkerül a befektetésre nem ajánlott – vagyis magas hozamú, spekulatív – kategóriába. A Fitch soron kívül döntött a román adósosztályzati kilátás negatívra módosításáról.
Románia következő hitelminősítői felülvizsgálata május 1-jén lenne esedékes, ám a Fitch úgy ítéli meg, hogy a romániai fejlemények indokolttá teszik az eltérést az előre meghatározott felülvizsgálati menetrendtől. A cég a román adósosztályzati kilátás rontásához fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a román hazai össztermék (GDP) idén 5,9 százalékkal zuhan a tavaly mért 4,1 százalékos növekedés után. A hitelminősítő azzal számol, hogy a romániai munkanélküliségi ráta a tavalyi 3,9 százalékos mélységi rekordról idén 8 százalékra emelkedik. A cég hangsúlyozta, hogy ez lenne a romániai munkanélküliség eddigi legnagyobb arányú éves növekedése.
A Fitch előrejelzése szerint a GDP-arányos romániai államadósság-ráta a tavalyi 35,2 százalékról idén 45 százalék közelébe emelkedik. Jóllehet ez még mindig alacsonyabb lenne a BBB sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, amely idén várhatóan 50 százalék lesz, Románia esetében azonban ez 1995 óta a legmagasabb államadósság-ráta lenne – áll a hitelminősítő péntek éjjel közzétett londoni elemzésében.
A Fitch Ratings várakozása szerint idén a romániai államháztartási hiány a hazai össztermék 8 százalékára bővül. A cég kiemeli, hogy a román államháztartás kiinduló helyzete is már gyenge volt, hiszen a tavalyi deficit elérte a GDP-érték 4,6 százalékát, és ez volt a legmagasabb hiány az Európai Unióban. A cég közölte ugyanakkor azt is, hogy várakozása szerint a koronavírus-járvány hatásai idén lecsengenek a román gazdaságban. A hitelminősítő pénteki előrejelzésében 2021-re 5 százalékot meghaladó román GDP-növekedés szerepel.