Megyei kórház: negyvenkilenc fertőzött, két haláleset

2020. április 24., péntek, Közélet

A péntek déli adatok szerint tizenhét, koronavírus fertőzés gyanújával beutalt pácienst látnak el a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, köztük egy tizenegy hónapos csecsemőt, negyvenkilenc betegnek pedig pozitív a teszteredménye, ebből tizennégy fertőzöttet a brassói kórház ortopédiai és sebészeti osztályáról helyeztek át. András-Nagy Róbert kórházmenedzser beszámolt két halálesetről is: csütörtökön egy Brassóból átutalt hatvanhárom éves fertőzött, pénteken reggel egy hatvanhat éves háromszéki, gyanús esetként kezelt beteg hunyt el, mindketten többféle súlyos betegségben szenvedtek.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A keddi sajtótájékoztató óta, amikor a megyei kórház vezetősége harminchat beutalt fertőzöttről számolt be, negyvenkilencre emelkedett a pozitív eredményű páciensek száma, egy fertőzöttet továbbra is az intenzív osztályon kezelnek, lélegeztető gépen van. A tizenhét gyanús esetből ketten szintén az intenzív osztályon fekszenek, mindketten kritikus állapotban, egyikük intubált. A tizenegy hónapos kisbaba tesztjére még várnak, jól érzi magát, együtt van szüleivel.

A pénteken reggel elhunyt pácienst egy nappal korábban, április 23-én helyezték át a kézdivásárhelyi kórházból a megyei kórházba, akit stroke-kal, baloldali bénuással kezeltek a céhes város intézményében, a kórelőzményei között magas vérnyomás, tüdőembólia, túlsúlyosság szerepelt. A kézdivásárhelyi bentfekvés alatt légzési elégtelenség, magas láz és aluszékonyság volt jellemző esetében, vírusfertőzés gyanújával, nagyon súlyos állapotban érkezett a megyei kórház intenzív terápiájára, ahol pénteken reggel hat órakor elhunyt – részletezte András-Nagy Róbert.  A csütörtökön elhunyt esetről a menedzser elmondta, ortopédiai problémával került a brassói kórházba, ott állapították meg nála a koronavírus fertőzést, a sepsiszentgyörgyi megyei kórházba a háttérkórház minőség okán szállították. Kórelőzményei között szerepelt az ortopédiai műtét mellett B hepatitisz, veseelégtelenség, stroke és II típusú cukorbetegség.

Lapunk kérdésére András-Nagy Róbert elmondta, a járvány kezdete óta  hatvanhét kórházi alkalmazott tesztje bizonyult pozitívnak (eggyel több, mint e hét keddig), de még azok sem tértek mind vissza, akik két negatív teszt eredmény után elhagyhatták a kórházat és azóta eltelt tizennégy nap, több fertőzött kollégájuk pedig tünetmentes, de betegszabadságon van, mindannyiuknak jár a 100 százalékos fizetés ez idő alatt is.

A kórház főépületében csak a pozitív eseteket látják el, a fertőzés gyanúja miatt beutalt pácienseket a fertőző épületében, ennek megszervezése érdekében a belgyógyászati osztály személyzetét kettéosztották, hogy mindkét felületen el tudják látni a feladatokat – közölte a menedzser. A kórházvezető elmondta, a harmadik átszervezési hullámban csoportokat alakítottak ki, vannak, akik a COVID-betegeket kezelik, mások a gyanús eseteket látják el, a régi (belgyógyászati) épületben más patológiák osztályainak egy része és két műtő működik, az ortopédiai műtőt a fül-orr-gége osztály helyére költöztették.

Újságírói kérdésre válaszolva, hogy a nem járványüggyel összefüggésben lévő esetek száma hogyan alakult ebben az időszakban, a menedzser elmondta, ezek legnagyobb részét a kézdivásárhelyi- és a baróti kórházban, valamint a kovásznai Benedek Géza Szívkórházban és az ide tartozó kovásznai városi- és a bodzafordulói kórházban látják el, amelyek jelenleg a megyei kórház háttérintézményeiként múködnek.

Bár eddig minden alkalmazottat leteszteltek, a szűrést továbbra is folytatják, mert a fertőzés még a közelünkben van és nagyon keveset tudunk erről a betegségről – hangsúlyozta András-Nagy Róbert. Jövő héten leszállítják az adományba kapott biológiai laboratórium felszerelését és remélik, hogy a hét végéig a működési engedélyt is megkapják a tesztek elvégzésére, arról ellenben a menedzser nem nyilatkozott, hogy gyakorlatilag mikor kezdik meg a vírusvizsgálatokat a megyei kórházban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 68
szavazógép
2020-04-24: Belföld - :

Csökkent az aktív esetek száma

Románia területén eddig 10.417 új koronavírusos megbetegedést igazoltak – közölte péntek délben a stratégiai kommunikációs törzs (SKT), ami azt jelenti, hogy a legutóbbi tájékoztatás óta 321 személy került be a nyilvántartásba. A fertőzöttek közül 2817-et gyógyultnak nyilvánítottak, ami a tegnap óta 339 gyógyultat jelent, így a járvány kezdete óta először csökkent az országban az aktív esetek száma.
2020-04-25: Belföld - :

Öttel több fertőzött Háromszéken

A legutóbbi tájékoztatás óta 218 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, és ezzel 10.635-re nőtt a fertőzöttek száma – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs törzs (SKT). Az elmúlt 24 órában 168-ról 173-ra nőtt az igazolt koronavírusos esetek száma Háromszéken – derül ki a megyékre lebontott adatokból. Hargita megyében továbbra is 19 regisztrált beteg van, Maros megyében 16-tal nőtt tegnap óta az igazolt koronavírusos esetek száma, és elérte a 351-et.