Megdöbbentő Románia budapesti nagykövetének nyilvánvalóan hazug hisztériakeltése, de ennél sokkal szégyenteljesebb az, hogy a magyar ellenzék és Marius Lazurca román nagykövet közös platformra kerültek a határon túli magyarokkal szemben – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombati Facebook-bejegyzésében. Majd folytatta: Tegyük tehát világossá, hogy a magyar ellenzék – Szabó Tímeával a soraiban – és a román nagykövet is kristálytisztán értse: a határon túl élő magyarok a magyar nemzet részét képezik, ezért mi a jövőben is pontosan úgy fogjuk őket segíteni, mint ahogy tettük eddig is. Mert a határon túli magyarok számíthatnak a kormányra. A román nagykövet pedig az ellenzékre.
Szijjártó Péter közölte, múlt hétfőn Szabó Tímea, az ellenzéki Párbeszéd Magyarországért társelnöke azért támadta a kormányt a parlamentben, mert az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközöket küldött a határon túli magyaroknak. Amikor a képviselő asszony sorolni kezdte az erdélyi, székelyföldi, kárpátaljai megyéket és városokat, ahova jutott a maszkokból és a védőruhákból, a kormánypárti képviselők tapsolni kezdtek.
Ezek után Románia budapesti nagykövete azt írta a többi, Budapesten szolgáló nagykövetnek, hogy Szabó Tímeát fenyegetések és inzultusok sora érte. A román nagykövet levelet küldött Szabó Tímeának is, amelyben kifejezi szolidaritását, és reméli, hogy sértetlen maradt az őt ért inzultusok után.
Szabó Tímea szerint tehát baj, hogy az erdélyi és székelyföldi magyarok maszkokat és védőruhákat kaptak az anyaországtól. A román nagykövetnek pedig tetszik, hogy vannak pártok a magyar országgyűlésben, amelyek így gondolkodnak.
Szabó Tímea múlt hétfői megnyilvánulására már akkor reagált Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára: Magyarország határain túl több millió magyar él saját akaratán kívül, akik túléltek több évtizednyi kommunizmust, alapjogaik semmibe vételét. Most van rá lehetőség, hogy segítő kezet nyújtsunk nekik, és meg is tesszük, mégpedig azért, mert összetartozunk -- jelentette ki az államtitkár, botrányosnak nevezve, hogy van olyan ellenzéki párt, amely ezzel nem ért egyet. Szégyelljék magukat! – zárta felszólalását Szabó Tímea felé fordulva.
Kósa Lajos fideszes képviselő szerint megdöbbentő érzéketlenségről tanúskodik Szabó Tímea kifogása, hogy a 72 millió maszkból néhány ezret a határon túli magyarlakta területekre juttatott a kormány.
Aki szembemegy a határon túli magyarokkal, az az egész magyar nemzettel megy szembe – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában. Hangsúlyozta: a határon túli magyar emberek nem tehetnek arról, hogy ősidők óta azokon a területeken élnek, arról sem tehetnek, hogy az ország határai éppen száz éve nem esnek egybe a nemzet határaival. Szerinte a nemzeti összetartozás évében ilyen nyilatkozatokat tenni döbbenetes, felháborító és vérlázító, ilyenekre a kommunizmus legsötétebb éveiben sem volt példa. Kiemelte, különösen megdöbbentő, amikor egy nő szájából hangzanak el ilyen ocsmány és durva támadások. Arról nem is beszélve, hogy a külhoni magyarságnak a járvány kezelésére juttatott adomány gesztusértékű, amelyből az ottani emberek láthatják, hogy a magyar kormány egységes nemzetben gondolkodik, és volt értelme az elmúlt években közösen végzett munkának – tette hozzá.
Szerdán a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke elmondta: nem örült a nyilatkozatnak, de arra most nem áll rendelkezésre sok idő, hogy elmagyarázzák Szabó Tímeának, miként került a Kárpát-medencei magyarság jelentős része abba a helyzetbe, amiben él. Azt sem tudjuk elmagyarázni, hogy mit jelent a nemzeti szolidaritás -- fűzte hozzá. Kelemen Hunor szerint azért támadni a magyar kormányt, mert segít, elítélendő. Hangsúlyozta, a szolidaritás a tettekben mutatkozik meg, s a magyar kormány bebizonyította, hogy lehet rá számítani.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a műsorban úgy reagált, a magyar kormány nemes gesztusa köszönetet érdemel, hiszen jelentős problémák voltak a helyi egészségügyi szakemberek ellátottságában, ami most megoldódott.
Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke, a Magyar Közösségi Összefogás volt listavezetője a műsorban azt mondta, a felvidéki magyarság jelentős része rendkívül negatívan értékelte Szabó Tímea megnyilvánulását. Úgy fogalmazott, száz évvel a trianoni döntés után, amikor lassan már begyógyulni látszanak a sebek, és példás együttműködés alakult ki a magyar kormány jelentős támogatása mellett, az ilyen kijelentések nagyon rosszul esnek mindenkinek.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke úgy reagált a nyilatkozatra, hogy nem lepődtek meg, mert csak a régi lemezt játszotta le újra Szabó Tímea. Hozzátette, erre a gyűlöletkeltésre nincs nyitottság a magyar társadalomban; fontos az is, hogy amit az ellenzéki politikusok folyton számon kérnek a kormánytól, például az európaiságot és a szolidaritást, az most bizonyosságot kapott, hiszen a kormány segített. Őt leginkább az ügy kapcsán beindult szerecsenmosdatás lepte meg, illetve az, hogy az ellenzéki térfélről nem volt senki, aki elhatárolódott volna Szabó Tímea felszólalásától.
Az ügyben megszólalt Bölöni László, a marosvásárhelyi ASA és a bukaresti Steaua volt labdarúgója, 108-szoros román válogatott, edző, aki jelenleg Belgiumban dolgozik. A Pesti Srácokhoz eljuttatott levelében Szabó Tímeának címezve így ír: Asszonyom, mi hálásan köszönjük az adományt, de ha ez Önnek akkora fájdalmat okozott, kedves Szabó Tímea, mi visszaadjuk önnek, vagy odaadjuk az árát. Ne aggódjon értünk. Bár porlunk mint a szikla, az Ön haragjánál nagyobb és több vészt is túléltünk már, és megmaradt az erdélyi, pláne a székely.