A koronavírus-járvány idejére szóló javaslatcsomagot állított össze a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. A farmereknek szóló tanácsokat nyolc pontban rögzítik, felhíva a figyelmet, hogy az elővigyázatosságon és a jó tervezésen emberéletek múlhatnak. Időben cselekedve az alkalmazottjaikat, üzletüket, nem utolsósorban állataikat óvhatják meg a gazdák – írják a bevezetőjükben. Íme az állategészségügyi igazgatóság gazdáknak szóló javaslatai:
* Bizonyosodjanak meg, hogy elégséges mennyiségben van takarmány a farmon, így ha gondok is lesznek az utánpótlással, nem lesz fennakadás a takarmányozásban. Az állatokat megfelelőképpen kell etetni, itatni, hogy az állomány ne romoljon, a termelés ne essen vissza.
* Ha lehetséges, az állatgondozók dolgozzanak váltásban, hogy minél kevesebben legyenek kapcsolatban. Ha van rá lehetőség, szállásolják el a farmon az ott dolgozó személyeket.
* Idegeneket belépni a farmra ne engedjünk. Kivételt képeznek az állatorvosok, a begyűjtést biztosító gépkocsivezetők és a farmra bejáró szolgáltatók, cégek szerelőcsoportjai.
* A farmra bejáró gépkocsivezetők viseljenek védőfelszerelést, tartsák be az előírt távolságot a farmon dolgozóktól.
* A gazdák készítsenek névsort azokkal a személyekkel, akikkel előre nem látott esetekben kapcsolatba kell lépniük: beszállítók, állatorvosok, csereszemélyzet, tejbegyűjtők, termék- és állatszállítók.
* Ha a folyamatban lévő szerződések értelmében új állatállomány érkezik a farmra, a járművezetők viseljenek védőfelszerelést, tartsák be az előírt távolságot a farm személyzetétől.
* A gazdák készítsék elő a farm saját vészforgatókönyveit, s vegyék figyelembe a hatóságok minden előírását, javaslatát.
* A vészforgatókönyvben megoldást kell kidolgozni arra is, hogy miként marad a tevékenység folyamatos akkor is, ha jelentősen csökken az alkalmazottak száma, vagy a beszállítók nem tudják teljesíteni vállalásaikat.