A román külügyminisztérium „provokatívnak és helytelennek” tartja Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kijelentéseit, aki Klaus Iohannisnak a Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos nyilatkozataira reagálva többek között több tiszteletet kért az államfőtől a magyaroknak.
A román külügy szerda esti közleményében azt állítja, a magyar külügyminiszter „sajnálatos módon” félremagyarázza Románia elnökének nyilatkozatát, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy „a román alkotmány előírásaival szembemenő törvénykezdeményezés” témája az ország kizárólagos belügye, a magyar félnek nem kell állást foglalnia ennek kapcsán. „Ennélfogva a külügyminisztérium provokatívnak és helytelennek tartja a magyar hivatalosság nyilatkozatát, amelyben gyűlöletkeltőnek minősítette az elnök beszédét, ugyanakkor szükségesnek véli, hogy a magyar fél vizsgálja felül hozzáállását és tetteit, amelyek a Romániával és az ország magas rangú képviselőivel szembeni tisztelet hiányáról árulkodnak” - fogalmaz a közlemény. Ebben felhívják a figyelmet, hogy Románia eleget tesz alkotmányos kötelezettségeinek valamennyi állampolgárával szemben, nemzetiségi hovatartozástól függetlenül.
Ugyanakkor leszögezik, a Románia és Magyarország közötti kapcsolat nagy fontosságára való tekintettel, az ez iránti felelősségérzetből a román külügy tartózkodott az elmúlt időszakban attól, hogy reagáljon a magyar fél „egy sor provokatív megnyilvánulására”, elkerülendő a kétoldalú kapcsolatok „indokolatlan romlását” - írják.
A külügyminisztérium továbbá „visszafogottságra és tisztánlátásra” int a jószomszédi és stratégiai partnerségi viszony megerősítése érdekében.
Szerda este Klaus Iohannis államfő tudomásul vette, hogy a szenátus elutasította Székelyföld autonómiastatútumát. Az Államelnöki Hivatal szerda esti közleményében úgy fogalmaz: az ehhez hasonló törvénykezdeményezéseknek nincs, amit keresniük a román parlamentben. Románia elnöke rámutatott, „az ilyen jogalkotási javaslatok elsősorban a magyar közösségre nézve károsak, és olyan mesterséges feszültségeket teremtenek a társadalomban, amelyek fokozódhatnak. Az ilyen törvénykezdeményezések, amelyek sértik az alkotmányos rendet, soha többé nem kellene hogy a román parlament napirendjére kerüljenek!” - fogalmaz a dokumentum.
A közlemény szerint Klaus Iohannis elnök „határozott beavatkozásának hiányában” -- aki „felhívta a figyelmet a román demokrácia stabilitását veszélyeztető jogszabály súlyára” --, a szenátus szerdán nem utasította volna nagy többséggel el „ezt a rendkívül veszélyes és alkotmányellenes tervezetet, amit a Szociáldemokrata Párt felelőtlen cinkosságával hallgatólagosan elfogadott az alsóház”.