HétfÅ‘tÅ‘l megkezdi tevékenységét az újjászervezett szülészet-nÅ‘gyógyászat és újszülött osztály, ahol ellenben csak a fertÅ‘zött betegeket, illetve a gyanús eseteket látják el, valamint sürgÅ‘sségi műtéteket végeznek, a régi épületben pedig újraindul a terhesgondozás és a kérésre történÅ‘ terhességmegszakÃtás – tájékoztatott a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei SürgÅ‘sségi Kórház vezetÅ‘sége. A tegnap déli jelentés szerint negyvenhét fertÅ‘zöttet látnak el a kórházban, a gyanús esetek száma nyolc, közülük egy páciens kilenc év alatti gyermek.
A COVID-osztálynak nevezett fertÅ‘zÅ‘részlegen harminckét pácienst kezelnek, három beteg intenzÃv terápiára szorul, ketten mesterséges lélegeztetésben részesülnek, egy beteg állapota kritikus. EzenkÃvül tizenkét fertÅ‘zöttet brassói kórházakból helyeztek át, tÃzet közülük a sebészeti osztályról, kettÅ‘t az ortopédiáról. Dr. RoÈ™u Mátyás orvos igazgató elmondta, a fertÅ‘zÅ‘osztály pácienseinek többsége tünetmentes, illetve enyhébb tüneteket mutatnak, tÃzen középsúlyos állapotban vannak. A különbözÅ‘ médiafelületeken megjelent bÃrálatokra válaszolva, miszerint a megyei kórházban nem biztosÃtanak megfelelÅ‘ körülményeket a betegek számára, RoÈ™u doktor elmondta, minden fertÅ‘zöttet a főépületben látnak el kétágyas kórtermekben, amelyek mindenike fürdÅ‘szobával rendelkezik, rendszeresen takarÃtanak, fertÅ‘tlenÃtenek, az élelmezés megfelel a szabványoknak, nincs hiány a gyógyszerellátásban. A kifogások között szerepelt, hogy az alkalmazottak nem viselik a kitűzÅ‘t, ezért a beteg nem tudja, kivel áll szóba, erre azonban azért nincs lehetÅ‘ség, mert kiszakÃtaná a védÅ‘ruhát, amely emiatt nem töltené be a szerepét. A betegek nem mehetnek ki a folyosóra, a bezártságot egyesek nehezen viselik, de beszélhetnek telefonon a kórház pszichológusával, ha erre igényt tartanak – mondta az igazgató. Úgy véli, civilizált, jó körülményeket biztosÃtanak a betegek számára, nem érdemlik meg, hogy emlÃtettek panaszként jelenjenek meg.
András-Nagy Róbert kórházmenedzser arról tájékoztatott, hogy dr. András Pált nevezték ki az újjászervezett szülészet-nÅ‘gyógyászat és újszülött osztály tevékenységének átmeneti irányÃtására, ahol csak koronavÃrussal fertÅ‘zött, illetve fertÅ‘zéssel gyanúsÃtható pácienseket fognak kezelni. Aki nem tartozik e két kategóriába, csak akkor fogadják, ha sürgÅ‘sségi műtétet kell elvégezni, mert szállÃtása idÅ‘be telne és kockázatot jelentene a páciens, illetve várandós esetén a kismama vagy a magzat számára. Dr. András Pál elmondta, jól elkülönÃtett forgalmi vonalakat alakÃtottak ki a különbözÅ‘ kategóriába tartozó betegek számára, a gyors beavatkozásra szorulók semmiképpen nem találkoznak a fertÅ‘zött, illetve gyanús páciensekkel. Ezen a részlegen hat orvos fog dolgozni, egyszerre hárman lesznek szolgálatban, majd huszonnégy óra eltelte után váltanak. Rajtuk kÃvül egy orvos a hétfÅ‘tÅ‘l induló járóbeteg-rendelésen teljesÃt szolgálatot a kórház régi épületében. Ennek beindÃtására az egészségügyi minisztérium szólÃtotta fel a kórházat, két tevékenységet kell biztosÃtaniuk: a terhesgondozást és a kérésre történÅ‘ terhességmegszakÃtást. Az ide bejelentkezÅ‘ pácienseknek a 0738 772 733-as telefonon kell idÅ‘pontot egyeztetniük a szolgálatos orvossal, aki egy hétig látja el ezt a munkakört, pénteken elvégzik nála a koronavÃrustesztet, ha negatÃv, hétfÅ‘tÅ‘l a szülészet-nÅ‘gyógyászaton teljesÃt szolgálatot, és egy kollégája lép a helyébe, aki szintén egy hétig fogadja a pácienseket a járóbeteg-rendelÅ‘ben. Aki ide érkezik, annak belépéskor a kórház kapujánál lévÅ‘ szűrÅ‘sátorban lázat mérnek és elkÃsérik a rendelÅ‘be. EmlÃtetteken kÃvül más nÅ‘gyógyászati eseteket nem látnak el a megyei kórházban – közölte András doktor. Az emlÃtett hét szakorvosból öt a megyei kórház alkalmazottja, a csapatot kiegészÃti egy ötödéves rezidens MarosvásárhelyrÅ‘l, valamint a kórház korábbi, jelenleg nyugdÃjas orvosa. Az öt fertÅ‘zött nÅ‘gyógyász közül hárman még nem tértek vissza munkahelyükre.
A következÅ‘ idÅ‘szakban az a legfontosabb, hogy a kórházak választ kapjanak arra, miként induljon újra az élet a járvánnyal nem összefüggésbe hozható betegségeket ellátó osztályokon – véli András-Nagy Róbert. Nehezen, de két hete elindult az onkológiai, reumatológiai és hematológiai betegek kezelése, de elmaradtak korábban beprogramált műtétek, kardiológiai beavatkozások, amelyek esetleg tovább már nem tűrnek halasztást vagy tologatásuk miatt romlik a páciens állapota – mondotta. ÚjságÃrói kérdésre válaszolva a menedzser elmondta, a COVID-kórházak vezetÅ‘ségére bÃzták, hogy azonosÃtsák be, az egészségügyi személyzetbÅ‘l kik azok az alkalmazottak, akik közvetlen kapcsolatba kerültek koronavÃrussal fertÅ‘zött betegekkel, Å‘k jogosultak ugyanis az 500 euró értékű ösztönzÅ‘ juttatásra, de erre vonatkozóan nincs pontos eligazÃtás. Tekintve, hogy tüneteik alapján utalnak be a kórházba fertÅ‘zéssel gyanúsÃtható személyeket is, az Å‘ket ellátó alkalmazottak is ebbe a kategóriába tartozhatnának – merül fel a kérdés. Erre ellenben egyelÅ‘re nem tudják a választ.
Â
Egyre több a gyógyult Háromszéken
A járvány kezdete óta 123 koronavÃrussal fertÅ‘zött személy gyógyult meg – derült ki a prefektúra tegnap esti közleményébÅ‘l. A megyei közegészségügyi igazgatóság összesÃtésére alapozva, a kormánybiztosi hivatal közölte: megyénkben 188 igazolt esetet jegyeztek eddig, a járvány kezdete óta pedig 2842 tesztet végeztek el. Intézményes karanténban 179 személynél vizsgálják, hogy fertÅ‘zöttek-e, további 223 személyt pedig otthonaikban tartanak orvosi megfigyelés alatt. A közleményben leszögezik, a közelgÅ‘ ünnepen – május elseje – a rendvédelmi szervek fokozottabban ellenÅ‘rzik a járvány megfékezése okán hozott rendelkezések betartását, s arra kérik a lakosságot, ne menjenek parkokba, s maradjanak távol más szabadidÅ‘s- vagy zöldövezetektÅ‘l, ne menjenek ki az erdÅ‘kbe. (dvk)