1938–2020Búcsú Beder Tibortól

2020. május 6., szerda, Közélet

A múlt század ötvenes éveiben találkoztunk. A Mikó kollégiumi internátus egyik szobájának voltunk lakói. Tibor két évvel volt fiatalabb. Hogy merről-honnan érkezett, nem volt az fontos. Amikor fikaként valahogy mindkettőnknek sikerült tüzet gerjesztenünk a csempekályhában, megjelentek a szobafőnökök is. – Uraim! Magázódtak basáskodásuk közepette.

Vagy énekelnek vagy zenélnek! Hallották? Zene helyett én kelletlenül nyekeregtem: Mikor nékem sok pénzem lesz… Kicsi Tibi megmentette a feszült helyzetet. – Szobafőnök úr, alázatosan jelentem, nekem itt van a hegedűm! Reccsentsen rá! – jött a második parancs. Ki emlékszik már arra, hogy milyen dallamot nyikorgott hegedűje, de az biztos, hogy magyart. Másnap jött a parancs: uraim, maguk kimennek Uzonba (Tibor szülei ott laktak), reggelre hozzák be az IMSZ-választások eredményeit! Végeztem, leléphetnek! Esős alkonyatkor indultunk. – Látod-e ott azt a tornyot: kérdezte Tibor. Az az uzoni templom, addig meg sem állunk... éhes vagyok. Mondani sem kell, hogy Beder tanítóék nagy szeretettel fogadtak. – Vakarjátok le a sarat bakancsaitokról. Evés, lábmosás s bé az ágyba. Hagyjátok azokat a francos eredményeket, azoknak holnap sem késő! Úgy lehet azóta sem esett olyan jól diákgyomrunknak a gömböccel főzött töltelékes káposzta!

1956-ban, most is emlékszem, megint megszólalt az ismerős hegedűhang. Ezúttal kincses Kolozsváron, a Józsa Béla egyetemi diákotthon szobájában: szervusz-szervusz: osztán tartsunk össze, sze háromszékiekül ismét szobatársak lettünk! Néhány év múlva a Bolyai Tudományegyetem geológia–földrajz szakos végzettjeiként mit adott az Isten: Köpecen hozott össze kettőnket a Fennvaló. Tibor köpeci földrajztanárként fogadott, készült Csíkba, én akkor foglaltam el bányageológusi állásomat. Ki a föld alatt, ki pedig a hegyek tetején folytatta azt, amit mindketten kimondhatatlanul szerettünk. Beder Tibor tanár bácsi magával vitte Csíkország minden vidéke felé nebulóit, sorba jelentek meg turistakalauzai-térképei. – Szólíts engem öcsédnek, és elkalauzolt első és utolsó közös túránkon végig a Csíki-havasok gerincén. Akkor nevezték ki főtanfelügyelőnek. Ez volt talán a harmadik emlékezetes találkozásunk a Szellő-tetőn, a Csíki-hegyek legmagasabb pontján! Kézzel rajzolt színes túratérképét ajándékba adta, ma is őrzöm. A bolyaista földrajzi utazó Beder Tibor „öcsémmel” azután csak könyvbemutatóin szoríthattunk kezet. Amikor az évek terhe már kezdett nehezebbé válni, csak könyveink sorai között találkoztunk...

Beder Tibor, a cselekvő tudós-tanár típusa, a közkedvelt túravezető, a tollforgató közíró, a Julianus-díjas földrajzi utazó számára már csak törökországi magyar testvéreit kereső bolyongásai jelenthették az igazi megnyugvást. Hagyatékával megajándékozott.

Utolsó túráján a túlsó partra ért. Legyen könnyű számodra, Tibor, a csiktaplocai hant.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 57
szavazógép
2020-05-06: Közélet - :

Nyakig a Demboviccben (Nemzetpolitikai publicisztikapályázat)

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete a 2018-ban kiírt Magyarok a román nemzetállamban című sikeres riportpályázata és a 2019-ben meghirdetett Voltunk, vagyunk, leszünk című filmpályázata után, idén ismét pályázatot hirdet. A témakör ugyanaz, s amint a pályázat címe – Nyakig a Demboviccben – is jelzi, a kiíró ironikusan összegző véleménycikkeket vár az utóbbi száz év nemzetpolitikájának témakörében.
2020-05-06: Közélet - Bokor Gábor:

Nem találják a vérmedvéket

Két anyamedve, egy kétbocsos és egy hárombocsos garázdálkodik Papolcon. Disznót sebesítettek meg, tyúkokat öltek, méhkaptárokat tettek tönkre, kerítést bontottak le. Nem csak a faluszéli gazdaságokban, a falu központjában, a kultúrotthon és iskola mellett is láttak sétálni medvét a helybeliek. A körzetben illetékes vadásztársaság vasárnap kilövési engedélyt kapott a két vérengző vad kilövésére, a medvék azonban megneszelhették a veszélyt, mert két napja nem lehet látni őket.