Erdővidéket eddig elkerülte a koronavírus-fertőzés – köszönhető ez a külföldről hazaérkezettek fegyelmezettségének, akik betartották a vonatkozó rendelkezéseket, és karanténba vonultak. Ismereteink szerint a tájegység lakói közül mindössze egy székelyszáldobosi és két bölönpataki betegedett meg. A baróti kórház nem kezel koronavírusos betegeket, a fertőzés veszélye azonban fennáll, ezért az önkormányzat próbál minden tőle telhető segítséget megadni, hogy megelőzzék a bajt.
Lázár-Kiss Barna András polgármester elmondta, a fertőzésnek kevésbé kitett országokból érkezettek otthonukban tölthették az előírt kéthetes karantént, a „vörös zónából” hazatérteket pedig a város egyik panziójában szállásolták el. A bentlakók számára az ételt egy catering-cég készíti elő, azt pedig a polgármesteri hivatal egy védőöltözettel, maszkkal, szemüveggel és kesztyűvel ellátott munkatársa viszi el a kijelölt épületbe, ahol a folyóson veszik át tőle. „Eddig semmilyen fennakadás nem volt, s a visszajelzések szerint az elkülönítettek kedélyállapota jó és minden a legnagyobb rendben zajlik. Örvendetes, hogy az ott megfordultak közül eddig senkinek nem lett pozitív a tesztje” – mondotta a városvezető.
A költségeket egyelőre az önkormányzat állja, de remélhetőleg azt idővel a közegészségügyi igazgatóság megtéríti majd. A városházát terhelik a kórház fertőtlenítésével járó kiadások is. Ezek nagyságáról Lázár-Kiss Barna András annyit mondott, hogy Barót költségvetése számára jelentős összegről van szó, s reméli, ennek egy részét valamilyen formában az intézmény fenntartásában résztvevő községek átvállalják majd.
A kórház a magyar kormánynak köszönhetően jutott védőfelszereléshez, segítséget nyújtott a Rotary Club és a Vöröskereszt is, helyi vállalkozók jelentősebb összeget adományoztak, a városi tanácsosok bő ötezer lej összértékben márciusi üléspénzüket ajánlották fel az egészségügyi intézménynek, a megyei tanácstól nyert pályázatnak köszönhetően pedig hamarosan ötvenezer lej értékben – ennek fele baróti önrész – látják el orvosi eszközökkel a kórházat. Ezek mellett magánszemélyek is fontosnak tartották, hogy anyagilag segítsenek.
A kórház igazgatója, Dénes Mária úgy nyilatkozott, az elején – mint mindenki az országban – felkészületlennek érezték magukat, de megtanultak hamar alkalmazkodni a körülményekhez, s úgy dolgozni, hogy a betegek a lehető legkevésbé érezzék a helyzet rendkívüliségét. „Rendszeresen végzünk szűréseket, egyetlen gyanús esetet találtunk, az illetőt elszállították, és a nemhivatalos visszajelzések szerint a gyanú nem igazolódott be. Igyekszünk, hogy ne csak a sürgősségi eseteket, hanem mindenkit a legjobb tudásunk szerint ellássunk. Köszönjük szépen mindazoknak, akik adományoztak a kórház javára. A huszonnyolcezer lejt meghaladó összegből csupa nagyon fontos védőeszközt sikerült vásárolnunk” – mondotta.