Tiltakozás Iohannis kitüntetése ellen

2020. május 24., vasárnap, Belföld

Néhány nappal elindítása óta vasárnap délutánig már mintegy 12.500-an írták alá azt az állampolgári kezdeményezést, amely megakadályozná, hogy Klaus Iohannis államfő megkaphassa a nemzetközi Károly-díjat. A díjat ajándékozó német szervezet, az Internationaler Karlspreis zu Aachen alapítvány a „méltányosság, a kisebbségek védelme és a kulturális sokszínűség támogatása” miatt adományozná a kitüntetést Iohannisnak, ami a román elnök magyarellenes kirohanásai tükrében visszás – számol be a Magyar Nemzet.

„Sajnos a díj odaítélése óta eltelt időszakban bebizonyosodott: Klaus Iohannis nemhogy nagyon, de egyáltalán nem támogatja a kisebbségeket és a sokszínűséget, hanem a múlt század legsötétebb nacionalista irányzatait követi, így méltatlanná vált egy olyan díjra, melynek korábban II. János Pál és Ferenc pápa is kitüntetettje volt” – olvasható a CitizenGo platformon indított petícióban. A kezdeményezők szerint a román elnök televíziós beszédében nyíltan kisebbségellenes nézeteinek adott hangot, elutasítva a kisebbségi autonómia minden formáját.

Mint ismert, április végén a parlament alsóháza kifutott a határidőből, így nem tudta vitára bocsátani Székelyföld autonómiastatútumát, amely ezért hallgatólagosan elfogadottnak bizonyult, és átkerült a döntő házba, a szenátusba, ahol leszavazták. Iohannis a képviselőházi hallgatólagos elfogadása nyomán azt mondta, hogy a Szociáldemokrata Párt (SZDP) az RMDSZ-szel „a parlament titkos irodáiban azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Még a magyar miniszterelnököt is belekeverte a gyanúsítgatásba. „Vajon mit ígért Orbán Viktor magyar miniszterelnök cserében ezért a megegyezésért?” – tette fel a szónoki kérdést a párt vezetésének Iohannis, előtte gúnyos hangnemben magyarul köszöntve az SZDP-t. A nyilatkozatot az erdélyi magyar szervezetek, a magyar kormány, az ellenzéki román pártok és a higgadt román véleményformálók egyhangú tiltakozása követte, az Országos Diszkriminációellenes Tanács pedig ötezer lejre megbírságolta az államfőt gyűlöletkeltés miatt.

Ilyen körülmények között kapta volna meg a Károly-díjat Iohannis az „európai értékek képviseletében felmutatott érdemeiért”. A koronavírus-járvány miatt a csütörtökre tervezett eseményt elhalasztották, így most várhatóan őszig van lehetőség a kitüntetés megakadályozására. A díjat adományozó német alapítvány egyelőre kitart döntése mellett. A testület elnöke, Jürgen Linden az Aachener Zeitungnak nyilatkozva azt mondta: vizsgálták a kijelentést, de a díj átadásáról szóló döntésen nem változtatnak. A tiltakozó petíciót bárki aláírhatja a citizengo.org/hu oldalon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2020-05-24: Belföld - :

Ismét kétszáz fölött az új esetek száma, újabb fertőzési góc Szászsebesen

Egy hét után először haladta meg vasárnap a kétszázat az újonnan igazolt koronavírus-fertőzések száma, amit a média az óvintézkedések május 15-e utáni lazításával hozott összefüggésbe. Egy szászsebesi cég 27 alkalmazottjánál mutattak ki koronavírus-fertőzést. Hargita megyében vasárnapig 115 beteget regisztráltak, ami két nap alatt tizenöt új fertőzöttet jelent, Maros megyében és Háromszéken egy-egy újabb beteggel 661, illetve 230 esetet tartanak nyilván.
2020-05-25: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Újraindul az olvasószolgálat
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár május 26-án, kedden részben újraindítja olvasószolgálatát. Az olvasókat a könyvtárépület sarkánál lévő, csigalépcsős, kiskertre nyíló ablaknál fogadják. A vészhelyzet ideje alatt a könyvtár a következő szolgáltatásokat biztosítja: dokumentumok kölcsönzése, dokumentumok visszavétele és digitális adatszolgáltatás. A kiszolgálási idő rövidítése érdekében ajánlják, hogy kéréseiket a könyvtárlátogatást megelőzően telefonon vagy e-mailben jelezzék.
Az erre az időszakra érvényes könyvtárhasználati szabályzatról bővebben a könyvtár honlapján és Facebook-oldalán lehet tájékozódni.