Talán csak Adrian Cioroianu volt külügyminiszter vetekedett Cristian AdomniÅ£ei-jel a miniszteri mandátum alatt elkövetett bakik terén: a Tăriceanu-kormány eme két tagja folyamatosan a sajtó bÃrálatainak célpontja volt. Ha Cioroianutól korábban megszabadult a kormányfÅ‘ (miután a külügyminiszter a romák sivatagba telepÃtésérÅ‘l beszélt), AdomniÅ£ei menesztése több szempontból is késeinek bizonyulhat.
Leginkább azért, mert a minisztercserével semmit sem old meg a kormányfÅ‘. Anton Antonnak ugyanis kevesebb, mint két hónap áll rendelkezésére a választásokig, ennyi idÅ‘ alatt aligha lehet bármit is tenni az oktatásügyben tapasztalt problémák megoldására. Tăriceanunak valószÃnűleg nem is ez a célja — mint ahogy a tanárok béremelését megszavazó honatyáknak is csupán a voksszerzés járt a fejükben, nem pedig a pedagógusok gondjainak enyhÃtése, a tanügyi pálya vonzerejének növelése. Sokkal inkább elhatárolódni igyekszik egykori miniszterétÅ‘l, Ãgy akarva a közpénzekkel felelÅ‘sen bánó, az ország gazdasági egyensúlyára akár politikai veszteség árán is vigyázó kormányfÅ‘ látszatát kelteni. Ez azonban attól válik hiteltelenné, hogy a Nemzeti Liberális Párt honatyái is tapsolva szavazták meg a pedagógusok béremelésérÅ‘l szóló jogszabályt — márpedig ennek az alakulatnak az elnöke maga a kormányfÅ‘. Nyilvánvaló tehát, hogy Tăriceanu a sajtó, a szakszervezetek, a közvélemény nyomására menesztette a kormány egyik legfiatalabb miniszterét, bűnbakként állÃtva be — az amúgy valóban gyenge teljesÃtményt nyújtó — AdomniÅ£eit. Csakhogy ezzel is megkésett: erre a lépésre jóval elÅ‘bb, a parlamenti szavazás után azonnal el kellett volna szánnia magát, ha már a határozott, a populista intézkedéseket megvetÅ‘ és elutasÃtó kormányfÅ‘ szerepében akar tetszelegni. (Várható is volt egyébként, hogy az utóbbi idÅ‘ben a nyugdÃjemelés miatt balra tolódással vádolt Nemzeti Liberális Párt kisajátÃtani igyekszik majd a jobboldalt is, kihasználva a Demokrata-Liberális Párt ideológiai arctalanságát.)
Végül pedig a minisztercsere azért is kései, mert a lavina már beindult: tegnap mintegy húszezren volnultak utcára Bukarestben, nagyobb béreket követelve, a köztisztviselÅ‘k csütörtöktÅ‘l sztrájkba lépnek, hasonló lépést fontolgatnak az orvosok is. A kormány megÃtélésén aligha fog változtatni, hogy megszabadult egyik leggyengébb miniszterétÅ‘l. Ennél sokkal fontosabb próbatétel, hogy miként oldja meg a béremelési követelések miatt kialakult feszült helyzetet.