Élelmiszerrel, tisztálkodási szerekkel, védőmaszkkal, tanszercsomaggal és a rászorulók gyermekei számára tanulmányi felzárkóztatást segítő programmal támogatja a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány gyermekjóléti és családsegítő szolgálata azokat a mélyszegénységben élő családokat, amelyeknek gyermekei részt vesznek az ingyenes délutáni oktatásban.
Az első rend támogatást nemrég juttatták el száztizenhét sepsiszentgyörgyi, árkosi, kovásznai, kézdiszentkereszti és oroszfalvi családhoz. Az élelemből, tisztálkodószerből és öt maszkból álló segélycsomag költségét a délutáni oktatást támogató HEKS, a svájci protestáns egyházak segélyszervezete állta, a maszkokat a Diakónia munkatársai varrták.
Első lépésben azokhoz a családokhoz juttatták el a csomagokat, amelyeknek a gyermekei a Diakónia, a HEKS, Kovászna Megye Tanácsa és helyi önkormányzatok által támogatott délutáni oktatásban vesznek részt. Azok részesültek támogatásban, akikről a velük kapcsolatot tartó pedagógusok jelezték, hogy családjuk nagy bajba került, mert a szülők elvesztették munkájukat, akár a napszámos munkát is, és nem volt tartalékuk, vagy mert a nagy létszámú családokban igen alacsony az egy személyre eső jövedelem, és a betevő falat sem kerül ki minden napra mindenkinek – tájékoztatott Torma Vera, a Diakónia családsegítő és gyermekjóléti szolgálatának irányítója. Tanév közben ezek a gyermekek naponta meleg ebédet kaptak az iskolában, sokuknak ez volt az egyetlen tápláló étel a nap folyamán, a járvány miatt ez jó ideje kiesett, így élelmezésük hiányossá vált.
A Diakónia támogatásával kilenc településen működik délutáni oktatás négyszázötven gyermekkel, a HEKS programjában háromszáztizenöt diák vesz részt, közülük hatvan tanulót nehezen érnek el a tanítók, egyeseknek nincsenek digitális eszközeik, hogy bekapcsolódjanak az online oktatásba, de ahol megvannak ehhez a technikai feltételek, ott sem jelenti minden esetben azt, hogy a gyermekek aktívan részt vesznek a tanulási folyamatban – közölte a szolgálat munkatársa. Azoknak, akik az iskolák bezárása előtt hátrányos helyzetben voltak, most megsokszorozódott a hátrányuk, számukra tanszercsomagot készítenek, és tervezik, hogy a nyáron felzárkóztató programokat szerveznek. Érdeklődésünkre Makkai Péter, a Diakónia lelkész-igazgatója elmondta, egyfajta mentorhálózatot kívánnak létrehozni önkéntesekkel, akik vállalják, hogy rendszeresen foglalkoznak a gyermekekkel, ezáltal a családra is rálátásuk lesz, hogy ki miben szenved nagy hiányt. Mivel az online oktatás arra kényszeríti a szülőket, hogy az otthoni tanulásban segítsék, ellenőrizzék gyermekeiket, elsősorban a kisebbeket, és ezt a feladatot nem minden szülő tudja kellőképpen ellátni, főként a hátrányos helyzetű közösségekben, ami gyakran családon belüli konfliktushelyzetekhez vezet, az alapítvány családtámogató módszereket dolgoz ki. Hamarosan keresztyén üzenetet tartalmazó szórólapot juttatnak el a családokhoz, ebben telefonszámokat is feltüntetnek, amelyeket hívhatnak a bajbajutottak, de képüzenet formájában a gyermekekhez is szólnak – tájékoztatott a lelkipásztor.
Torma Vera elmondta, a családsegítő programok folytatódnak, igyekszenek minden gyermekhez eljutni, aki részt vesz a délutáni oktatásban. Hangsúlyozta, a Diakónia munkatársainak és az érintett oktatási csoportok pedagógusainak lelkes munkája, összefogása nélkül mindez nem sikerülne. Eddig azt tapasztalták, a segítők önzetlenül vettek részt a munkában, a családok pedig hálásan köszönték az adományokat.