Mikor ünnepeljenek a magyarok?

2020. június 15., hétfő, A múlt hét
Kuti János

A múlt héten elutasította a képviselőház, hogy március 15. a romániai magyarság hivatalos ünnepe legyen. Ha a nagy októberi szocialista forradalom kirobbantását október 25. helyett november 7-én ünnepelték a Szovjetunióban (és jó darabig nálunk is), akkor nem értem, hogy a romániai magyarok miért ragaszkodnak ahhoz, hogy a ’48-as forradalom ünnepét feltétlen március 15-én tartsák, amikor rendezhetnék, mondjuk, április elsején is.

Március 15-ét is majdnem annyi választja el a bolondok napjától, mint október 25-ét november 7-étől. Ha a polgármesterek fellobogózzák piros-fehér-zölddel az utcákat, és ezért előveszik őket, mondhatják, hogy csak április elsejei vicc az egész.

Különben kormányunk nem ellenzi, ahogy a Nemzeti Liberális Párt képviselője, Daniel Gheorghe sem, hogy a magyarok ünnepeljenek, ahogy a roma vagy tatár kisebbségeknek is törvénnyel hitelesített napjuk van. Csak arra kéri őket, ne március 15-én, mert az nem a román–magyar testvériséget jelképezi, és olyan, mintha Magyarországon ünnepnappá avatnák december elsejét. Pedig akkor kölcsönösen megtisztelhetnék egymás jeles napjait. És már nemcsak a június 4-ei trianoni békeszerződés aláírását pirosbetűsítenék mindkét országban, hanem augusztus 30-át, a bécsi döntés évfordulóját is. Végül is egy évben 365 (idén 366) nap van, és a magyarok bizony választhatják bármelyiket, csak éppen március 15-ét ne.

Lehetne például február 29. is, akkor csak minden szökőévben, tehát négyévenként büntethetne a prefektus. Vagy május elseje, esetleg a gyereknap, június elseje, mert abba sem köthetne bele senki. A magyarok állandóan rossz dátumokat találnak ki maguk fellobogózására. Miért kell elbukott forradalmakat választani? Ha nem kezdik el, nem vesztik el.

A Népi Mozgalom Pártjának ügyvezető alelnöke, a nagy hazaffy, Marius Pașcan is megmondta, hogy az RMDSZ a március 15-ről szóló törvénytervezetével arra akarja kényszeríteni a románokat, hogy ünnepként fogadják el negyvenezer erdélyi román állítólagos „lemészárlását és háromszáz falu felperzselését”. Igaza is van, miért ragaszkodnak a magyarok az elbukott forradalomhoz, amelynek tudjuk, mi lett a vége Aradon. Különben Pașcan úrnak szelektív a memóriája, mert mindig elfeledi, hogy a negyvennyolcas forradalomban a románok az osztrákok mellé álltak, és (valószínűleg csak úgy véletlenül) sok várost és falut elpusztítottak, amelyek közül csak mutatóba említsük meg Székelykocsárdot, Nagyenyedet (benne a kollégiummal), felégették Zalatna bányavárost, Felvincet és számtalan magyart legyilkoltak.

Baj van tehát fesztivitásaink körül. Végeredményben március 15-én Pesten sem történt más, mint a román „forradalom” kitörésekor Jászvásáron a Petersburg Hotelben, ahol 1848. március 28-án a román költők lázadásként 35 pontos petíciót szerkesztettek, vagy  június 7-én Craiován, ahol létrejött az első ideiglenes forradalmi kormány minden vérontás nélkül. De akkor a véget a 13 aradi vértanúval illene feledni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 480
szavazógép
2020-06-15: Máról holnapra - Nagy D. István:

Valami bűzlik, de nagyon

Létezik egy régi vicc, mely még a rendszerváltás előtti időkben terjedt elég széles körben, de amely valamiért kies e hazában máig nem veszített aktualitásából. A rövid mondás nagyjából így szól: ha Japán a mosoly országa, akkor Románia kész röhej. A román politikumnak pedig ismét volt energiája arra, hogy ezt igazolja, és egyúttal kellően fel is borzolja a kedélyeket.
2020-06-15: Belföld - :

Nem ugrott meg, de nőtt az új esetek száma

Erősödött az elmúlt napokban az új koronavírus közösségi terjedése, de nem nőtt exponenciálisan az új esetek száma – nyilatkozta hétfőn az egészségügyi miniszter. Nelu Tătaru a lazító intézkedésekkel és az egymást követő két hosszú hétvégével magyarázza az új megbetegedések számának növekedését.