Székelyföldet a kürtőskalács hazájának tartják, Sepsiszentgyörgyön immár évek óta fesztivált is szerveznek tiszteletére – és a város központjában ez idáig mégsem volt egy hely, ahol állandóan frissen sült dorongos süteményt lehetett volna vásárolni.
Péntektől azonban megtalálta a helyét a kürtőskalács: az Erzsébet park pavilonjából immár messze száll a frissen sült tészta illata.
Hogy mennyire fontos számunkra a kürtőskalács, azt a kiállítás és sütőhely avatásán Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke hangsúlyozta megnyitóbeszédében: nem csak egyszerű dorongos sütemény, nem csak ünnepet, emléket, családi összejövetelt jelent, hanem hagyományt hordoz magában, és mára már a székely-magyar identitás jelképévé is vált. A parkbeli pavilon pedig méltó rendeltetésre talált azáltal, hogy kürtőskalácssütő
működik benne – vélte az elöljáró.
Az ötlet egyébként a pavilont birtokoló Kovács Istvántól, a Seft kft. vezetőjétől származik: ő ajánlotta fel Dézsi Mártának, hogy a pavilon felső részében rendezzen be állandó kürtőskalácssütő és -árusító helyet, és az Oltisz Kft. tulajdonosát nem kellett hosszan kérlelni, hiszen ő már régóta keresi a megfelelő helyet a városközpontban.
Hogy az avató ne csupán gazdasági-turisztikai jellegű esemény maradjon, a megnyitóra meghívták a Rétyi Ifjúsági Fúvós Egyesület rézfúvós kvintettjét, és a Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi irodájának jóvoltából a kürtőskalács történetét bemutató kis kiállítás is felkerült a pavilon oldalaira. És hogy mennyire jó választás volt a zenepavilon élettel való megtöltése, azt a kürtős iránti kereslet igazolja a legjobban: már az avató alatt is többen vásároltak friss kalácsot, a rendezvény lejárta után pedig, az időközben eleredt eső dacára, hosszú sor alakult ki a pavilon előtt.