Jézus Szíve-búcsú Gidófalván

2020. június 23., kedd, Közélet

Családias, maradandó élményben lehetett része azoknak, akik ott voltak Gidófalván a Jézus Szíve tiszteletére szentelt kápolna búcsúján péntek délben. A szentmisét Gábos Zoltán plébános mutatta be, a kántori szolgálatban Ferencz Tihamér művészetis diák segédkezett. Jézus Szívének tisztelete az újabb kor egyik legelterjedtebb és legkedveltebb áhítata, amely a társadalom erkölcsi megújulásával kapcsolatos vallási mozgalom. Jézus Szíve azt az emberi szívet jelenti, amely az ember testi-lelki mivoltának bensőjét mint erkölcsi életének forrását, nevezetesen pedig mint a szeretet székhelyét jelöli. A Jézus Szíve tisztelet évszázadok óta elterjedt áhítat volt, de a jezsuiták különösen támogatták, általános elterjedése a XIX. század végén kezdődött – olvashatjuk a jezsuita.hu honlapon.

  • Gábos Zoltán plébános. A szerző felvételei
    Gábos Zoltán plébános. A szerző felvételei

A Gyulafehérvári Főegyházmegyében több templomot, kápolnát szenteltek az idők folyamán Jézus Szíve tiszteletére. Gidófalván a hegyre épített kis katolikus kápolnát a Vajna Károly helybeli földbirtokos által adományozott területre építették 1905-ben. A család befalazott kriptája a kápolna alatt található, a kegyeleti hely érintetlenül őrzi a régiek emlékét. A szentmise előtt Incze Mária egyháztanácsos avatott be a gidófalvi katolikus filia történéseibe, amely Málnáshoz tartozik.

„Fotosmartonoson lakom, én is Sepsiszentgyörgyről kerültem ide, katolikusként ide járok templomba, amikor az időm engedi. Sepsiszentgyörgyön tanítok a Benedek Elek-napköziben. Ez a kápolna nagyon kicsike, de annál családiasabb a hangulat. A község katolikus hívei ide járnak minden hónapban kétszer szentmisére. Málnásról jön a plébános úr, ide járnak Étfalva, Zoltán, Fotosmartonos és Gidófalva katolikus hívei. Számban elég kevesen vagyunk, mert zömében református a község. Általában a »jövevények« és a »hozományok« katolikusak, akik nem álltak át református vallásra. Én sem tettem. Persze, tiszteletben tartom a református vallást, a férjem is református. Tanítottam református csoportban is, az énekeket szívből énekelem. Úgy gondolom, egy Isten van, és az lenne a legszebb, ha eljutnánk odáig, hogy ökumenikus szellemben gondolkodnánk. Az a lényeg, hogy egyetértés legyen, meg szeretet” – vallja Incze Mária.

Előkerül egy régi fotó az 1950-es évből, amelyet Miklós Árpádné Papp Mária mutat meg. A Sepsiszentgyörgyről érkezett asszony így vall a fiatalkori emlékről: „Gyermekkoromtól hittanra jártunk, vallásos családból származom, édesanyám katolikus óvónő, tanítónő volt. 1938-tól a zárdai óvodában dolgozott óvónőként, majd állami óvodába került, sok generációt tanított. Sepsiszentgyörgyön a Kós Károly utcában a régi főzde épületében lakunk családommal együtt. Négy gyermeknek vagyok az édesanyja. Férjem kilenc éve halt meg. A gidófalvi búcsú híre, amit a Háromszékben olvastam, nagyon meghatott, mert gyermekkoromban kerékpárral jövögettünk elsőáldozásra, búcsúkra a környékbeli falvakba. Hirtelen elővettem egy fényképet, ami bizonyíték arra, hogy 1959-ben is voltunk Gidófalván, igaz, a hónapot nem tudnám megmondani. De ez a fénykép, amelyen majdnem ötvenen vagyunk, igazolja, hogy a környékbeli falvakból is eljöttek. Nagyon-nagyon élt bennem, ahogy az újságban megláttam, megjelent, hogy Jézus Szíve-búcsú, akkor igenis, nekem ott kell lennem, mert én a harangszentelésen is ott voltam.”

Dénes Malvin harangozó étfalvi születésű, 1973-tól teljesít szolgálatot a gidófalvi kápolnánál. Mutatja a falon függő kis eredettörténetet, amelyet előzőleg a helybeli Szabó Ferenc helytörténész is megosztott a közösségi oldalán. Itt olvashatjuk, hogy ft. Kozma Imre plébános idejében építették, amelyre 7500 koronát adott a Status. A templomot Fejér Manó sepsiszentgyörgyi esperes-plébános áldotta meg, ünnepi szentbeszédet Fejér Endre illyefalvi plébános mondott. A kápolna egy nagyobb templom szentélyét képezné... Papíron 158 személyt írt össze Malvinka néni, akik a gidófalvi központhoz tartoznak Étfalvazoltánból és Fotosmartonosból.

A kis kápolnát 1933-ban javították, 1968-ban meszelték, az 1977-es földrengéskor súlyosan megrongálódott, 1981-ben javították újra. A mostani javításokról az egyháztanácsosok számolnak be. Kádár László hagyományőrző huszár alezredes, állatorvos elmondása szerint az utolsó felújítás a tavaly ért véget a helyi katolikus vállalkozók és az egyház összefogásával. 2016-ban volt tetőjavítás, 2017-ben belső javítás és 2018-ban külső. Máthé István kiegészíti az elhangzottakat, hogy a külső tetőmunkálatok adományokból és közmunkából; a helyi munkálatok nagyrészt a helyi költségvetésből történtek, sikerült elkülöníteni a katolikus egyház és a kápolna munkálatainak a kifizetésére. A régi épület egy idő után megrongálódott, beázott. A külső-belső munkálatoknak köszönhetően most gyönyörű lett. A 76 éves Vass Péter vezette a munkálatokat, tanácsokat adott, besegített az építkezésbe, javításba. A külső kéményt ő építette. Kérdésemre, hogy mit jelent ez a mai búcsú, kicsit elérzékenyülve mondja: Az időseknek nagyon szívre ható...

Elcsendesedik a lélek, a szentmisén a lövétei származású Gábos Zoltán plébános szavaira, üzenetére figyelünk. Jézus Szívének tiszteletét, szeretetét magyarázza. Kiemeli, hogy fontos megismernünk azt a szeretetet, amelyet Isten tanúsít irántunk. Jézus a fáradt szívet újra tudja lobbantani, akár az emmauszi tanítványoknál. A szeretet cselekedetei nagylelkűségből fakadnak. Jézus szíve szerető szív, a szeretet forrása. Aki szeret, abban benne van az Isten. Kérjük, hogy az ő szeretete gyújtsa lángra a mi szívünket is. A szeretet tüzét Jézus szívéből mentsük át a mi szívünkbe, s akkor megtaláljuk lelkünk nyugalmát, zárta szentbeszédét a plébános.

A szentmise után, a kápolnából kijövet két gyönyörű ruhába öltözött kislány, Fazakas Petra és Bende Natália Marika óvó néni biztatására elmondják a Most segíts meg, Mária imát... Gidófalva katolikus szórvány, de Jézus szíve által mindannyian egyetértésre és békére lelhetünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2020-06-23: Közélet - Hecser László:

Hogy ne legyen lapos a kerék

A baróti Memento kocsma udvara vasárnap délben biciklisekkel volt tele. Nem a véletlen vetette oda a népes társaságot: a nyilvános kerékpárszerelő állvány átadására érkeztek.
2020-06-23: Jegyzet - Kuti János:

Mit számítnak a magyarok? (A múlt hét)

Május végén Amerikában egy fehér rendőr percekig térdelt egy George Floyd nevű fekete férfi nyakán, aki hiába kérte, hogy hagyja abba, mert nem kap levegőt, az nem szállt le róla, és a férfi nem sokkal később halott volt. Azóta is világszerte rasszizmusellenes tüntetések folynak, „A fekete életek is számítanak” jelszóval.