Huszonkilenc megyében pusztított az ár

2020. június 25., csütörtök, Belföld

Három személy halálát okozták az elmúlt napok árvizei Romániában. Egy négyéves kislányt is keresnek, aki kedden esett a megáradt Szeben folyóba. Az országos katasztrófavédelem tegnapi közleménye szerint 29 megye 161 településén okoztak károkat az áradások az elmúlt 24 órában, a katonai tűzoltóknak 387 lakásból, 578 udvarból és 219 pincéből/alagsorból kellett kiszivattyúzniuk a vizet. Összesen 71 személyt kellett otthonukból kimenteni az áradás miatt Fehér, Beszterce-Naszód, Krassó-Szörény és Máramaros megyében. Ők rokonoknál húzták meg magukat, vagy pedig a helyi hatóságok által rendelkezésre bocsátott menedékhelyekre kerültek ideiglenesen. A lakosságot a hatóságok a RO-ALERT rendszeren keresztül is figyelmezették a várható veszélyekre a rossz idő és az áradás sújtotta megyékben.

Szerda reggel két országút (Iaşi és Beszterce-Naszód megyében) és három megyei út (Hunyad, Beszterce-Naszód és Maros megyében) még le volt zárva a forgalom elől, több útszakaszon pedig megszorításokkal vagy nehézkesen zajlott a közlekedés. Az erős szél 78 villanyoszlopot és öt fát döntött ki.


Iohannis erdősítést sürget

Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok között nem lesz elég megjavítani, megemelni a folyók melletti gátakat, átfogó erdősítési programra van szükség, hogy az erdők ne engedjék lezúdulni a vizet a hegyoldalakról – jelentette ki tegnap Klaus Iohannis, aki részvétét fejezte ki az elhunytak hozzátartozóinak, szolidaritásáról biztosította az árvízkárosultakat, és mindenkit arra kért, hogy halasszák az árvizek által leginkább érintett térségekbe való utazásokat, illetve hogy támogassák a hatóságokat a bajba jutott közösségek, települések megsegítésében. Az államfő kijelentette: hatvan éve nem esett annyi eső júniusban Romániában, mint most, de „a hatóságok mindent megtesznek, hogy segítsenek az embereknek, megvédjék gazdaságaikat, és biztosítsanak számukra mindent, amire szükségük lehet ezekben a drámai pillanatokban”. Hozzátette: Romániában – a klímaváltozás miatt – gyakran vannak áradások, ezért sokkal jobban fel kell készülnünk az ilyen helyzetek kezelésére. Megoldások vannak, csak gyakorlatba kell ültetni ezeket, és ő a kormánnyal együtt azon fog dolgozni, hogy Románia európai uniós pénzalapokat hívhasson le a szélsőséges időjárás hatásainak kivédésére – ígérte. Az államfő szerint a Románia által a 2021–2027-es költségvetési ciklusban lehívható európai alapokból jelentős összeget kell fordítani az Európai Bizottság által kezdeményezett zöld megállapodásra (Green Deal), amelynek célja a klimaváltozás megakadályozása. Iohannis az erdők védelméért szállt síkra és kijelentette: fel kell hagynunk azzal a mentalitással, miszerint elég néhány gátat építenünk, hogy kivédjük az árvizeket. Az egyik „kézenfekvő megoldás” az erdősítés, amely más pozitív hatásokkal is jár – mondta még.
 

Nincs vége az ítéletidőnek

A meteorológiai szolgálat csütörtök hajnalig hosszabbította meg a másodfokú (narancssárga színű) figyelmeztetést. Eszerint Erdély déli és keleti megyéiben továbbra is nagy mennyiségű csapadék várható. A lehulló esővíz mennyisége meghaladja a 40 litert négyzetméterenként, és helyenként akár a 60–80 litert is elérheti. Az Országos Vízügyi és Vízgazdálkodási Intézet a legtöbb erdélyi folyón csökkentette a készültség fokozatát. A Felső-Tisza mellékfolyói közül már csak a Visó, Iza és a Túr mentén hagyta meg a másodfokú készültséget. A délebbi mellékfolyókon: a Krasznán, a Berettyón, a Körösökön és a Maroson első fokú (sárga jelzésű) az árvízi készültség, a Szamoson levonuló árhullámot pedig veszélytelennek minősítették. A rossz idő azonban marad: csütörtök délelőtt elsőfokú, időszakos légköri instabilitásra vonatkozó riasztás lép érvénybe az egész ország területén, amely este 11 óráig tart. Ez idő alatt gyakori villámlások által kísért felhőszakadások, szélviharok és jégesők várhatók. A hétvégén főként az ország nyugati, középső és északi részében, illetve a hegyvidéken lesznek olyan időszakok, amelyeket fokozott légköri instabilitás jellemez.
 

Kártérítés csak az aszályra

Az ősszel bevetett 2,9 millió hektárból több mint 1,2 millió hektárnyi vetést 30 százalékot meghaladó mértékben sújtott az aszály, ezekre a kártérítést az őszi munkálatok előtt fizetik ki a gazdáknak – közölte Adrian Oros mezőgazdasági miniszter, aki kedd este a B1 TV műsorában mutatta be a kárfelmérő bizottságok összesített adatait. Elmondta, hogy a kártérítéseket nem lehet európai alapokból kifizetni, de a minisztérium jelenleg rendelkezik az aszálykárok megtérítéséhez szükséges forrásokkal. Hozzátette: az elmúlt időszakban bekövetkezett áradások által okozott károk megtérítésére még nincs pénz a minisztérium költségvetésében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 158
szavazógép
2020-06-25: Világfigyelő - :

Előbb lépjen hatályba a hosszabbítás (Polgári kezdeményezés a nemzeti régiókról)

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke szerint a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés támogatásához nem most kell folytatni a május 7-én megszakadt aláírásgyűjtést, hanem majd csak akkor, amikor az Európai Parlament (EP) által június 19-én megszavazott hat hónapos határidő-hosszabbítást elfogadja az Európai Tanács is és hatályba lép. Izsák Balázs SZNT-elnök ezt egy tegnap közzétett nyílt levélben fejti ki Vincze Loránt RMDSZ-es EP-képviselőnek, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnökének, aki az EP múlt heti döntése után az aláírásgyűjtés folytatására buzdított.
2020-06-25: Belföld - :

Ismét 300 fölött az új esetek száma

A június 23-ai tájékoztatás óta 321 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, és ezzel 24.826-ra nőtt a fertőzöttek száma. A gyógyultaké 17.391, az elhunytaké 1555, ebből 16 új haláleset. Az aktív esetek száma június 24-én 5880 volt, közülük 186 beteget ápolnak intenzív osztályon. Háromszéken 268, Hargita megyében 284 fertőzést jegyeztek tegnap.