Elemista gyermekkorom, inaséveim kedvenc időtöltése volt olimpiákon, világversenyeken Magyarországot képviselő csapatokban, válogatottakban kikeresgélni a magyar eredetű családneveket, mert úgy tűnt, hogy több közöttük a szlávos, a németes hangzású, idegen eredetű. A magyar és egyetemes történelmi ismereteim bővülésének arányában már meg is tudtam magyarázni az oroszhegyi születésű gyereknek, hogy mit is keresnek a magyar nevek között a Klebelsberg, Klestinszky, Knobloch, Kaltenbach nevű családok — hogy csak a K betűsök közül kiemeljek példának néhányat.
Falusi székely gyermekként az udvarhelyi Schwartzenberg, a szentkeresztbányai Schwartz és Goldschmith neveket is furcsállottam, hogy később felnőttként megtanuljam: a családnév és a nemzet, a nemzeti érzés és hovatartozás két külön fogalom, nem feltétlenül kell egy fedél alatt lakniuk...
A legújabb hivatalos, belügyminisztériumi adatok szerint a leggyakoribb családnevek százas toplistáján olyanok fordulnak elő, melyeket csak az anyanyelvét ismerő kisiskolás is könnyen kisilabizál, és megérti jelentését. Mert ezek az ősök tulajdonságaira, mesterségekre-foglalkozásokra, földrajzi fogalmakra, keresztnevekre utalnak. A Nagyok vezetnek, elsők a gyakorisági rangsorban. A Kissek hatodikok, a Kisek harmincadikok, a Feketék tizenkilencedikek. Az ,,iparosnevűeknél" Kovács, Szabó, Varga, Molnár, Papp, Takács, Juhász, Lakatos, Mészáros, Szücs a sorrend. A népneveknél a Horváth, Németh, Oláh, Rácz és Török nevűek a leggyakoribbak, de az első százban jócskán van Orosz, Lengyel, Székely és Kun is. Századokkal korábban igen elterjedtek voltak a földrajzi és helynevekre utaló vezetéknevek, de a legfrissebb százas toplistának csupán tíz százalékát teszik ki a Somogyi, Szilágyi, Váradi, Bihari, Pataki családnevek.
A listavezető Nagyok közel negyedmillión vannak. Pontosan 239 151-et számoltak össze Csonka-Magyarországon, ahol él 10 070 Csonka nevű is, ők a leggyakoribb családnevek százas listáját zárják. De Székelyek is ,,magyarkodnak" 12 103-an — a 2004. január 1-jei statisztika szerint — a 76. helyen.