Időszűkében az Európai Unió

2020. július 3., péntek, Világfigyelő

A nyár végéig feltétlenül meg kell állapodni a koronavírus-járvány hatásainak ellensúlyozását szolgáló európai uniós (EU-) helyreállítási alapról és a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusra szóló közös költségvetésről – mondta az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét ellátó német kormány vezetője tegnap Berlinben. Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke szerint az EU „időszűkében van”, ugyanis egyszerre kell helyrehozni a koronavírus-járvány okozta károkat, elfogadni az unió jövő évi és a 2020 utáni hétéves költségvetését, valamint megállapodásra kell jutni Londonnal a jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszer kérdéseit illetően.

Angela Merkel az elnökségi munkaprogramról az Európai Bizottsággal videókonferencián folytatott megbeszélés után tartott tájékoztatón kiemelte, hogy a legjobb az lenne, ha a tagállami vezetők a július 17–18-i EU-csúcson megállapodnának a helyreállítási alapról és a költségvetésről. A „nem annyira jó változat” az lenne, ha a csúcstalálkozó után is tovább kellene még folytatni az egyeztetéseket. Ebben az esetben legkésőbb augusztusban meg kell állapodni – mondta a német kancellár, elképzelhetetlennek nevezve azt a lehetőséget, hogy nem sikerül a megegyezés nyár végéig. Először a pénzügyi kérdéseket, vagyis a helyreállítási alap és a költségvetés – a bizottsági javaslatok szerint együtt nagyjából 1850 milliárd euró közösségi támogatási forrást jelentő – ügyét kell rendezni. Minden egyéb csak ez után kerülhet napirendre. Így például a jogállamiság és az EU-s költségvetési támogatási pénzalapok ügyének összekapcsolása igen fontos ügy, és szerepel a soros elnökség munkaprogramjában. Azonban „ahhoz, hogy az alapokat összekössük a jogállamisággal, illetve az alapok forrásainak jogállami elköltésével, először szükségünk van ezekre az alapokra”. Ezért az első számú feladat „gondoskodni július 17-én és 18-án arról, hogy január elsején ne a semmi szélén álljunk” – mondta a német kancellár.

A többi között arról is szólt, hogy a migráció és az EU menekültügyi rendszerének reformja ugyancsak fontos elem a soros elnökség munkatervében, de ez is majd csak a pénzügyek rendezése után kerül napirendre. A reformra a bizottság tesz majd javaslatot, amellyel kapcsolatban Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter szoros kapcsolatban áll Ylva Johanssonnal, a testület belügyekért és migrációs ügyekért felelős tagjával. Az év végéig tartó német soros elnökség alatt „biztosan nem tudjuk lezárni ezt a dossziét, de szép lenne, ha megélhetnénk némi előrelépést” – mondta Angela Merkel.

Von der Leyen szerint Európa időszűkében van, minden nap számít. Az uniós bizottság ezért fel kívánja gyorsítani az uniós gazdaság újjáépítését célzó munkát, amelyhez a tagállami vezetőknek a július második felében tervezett csúcsértekezletükön nemcsak előrehaladásra, hanem lehetőleg megállapodásra kell jutniuk az uniós költségvetés, valamint az annak részét képező, a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi helyreállítást célzó csomagot illetően. Azt mondta, az uniós tanácsának soros elnökségét betöltő Németország Európa különösen nehéz időszakában kezdte meg munkáját, ugyanis nem várhat a felsorolt feladatok megoldása vagy elfogadása. A Nagy-Britanniával folytatott, a felek jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszerének részleteiről szóló tárgyalásokra utalva azt mondta, Európának fel kell készülnie arra, hogy nem születik megállapodás Londonnal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2020-07-03: Világfigyelő - :

Magyarország még nem enged be mindenkit

Nem enged be unión kívüli országokból érkező polgárokat Magyarország Szerbia kivételével, mert az ellentétes a magyar emberek egészséghez fűződő érdekével – jelentette be Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Unió azon javaslatának megvitatása után, amelyben azt kérik, hogy a tagállamok nyissák meg határaikat 14 nem európai ország előtt.
2020-07-03: Világfigyelő - :

Mississippi zászlaját eltávolították (A rabszolgatartás jelképének tartották)

Az amerikai Mississippi állam törvényhozásának épületéről eltávolították a szövetségi állam eddigi lobogóját, miután a kormányzó előző nap aláírta az erről megszavazott törvényt.