A járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekről fogadott el tegnapi rendkívüli ülésén törvénytervezetet a kormány, miután egy alkotmánybírósági határozat nyomán múlt héten megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja.
Az alkotmánybíróság kimondta, hogy az állampolgári alapjogokat csak törvénnyel lehet korlátozni, ezért hatályon kívül helyezték az egészségügyi miniszter rendeleteit, amelyek alapján eddig kórházban tartották a koronavírus-fertőzötteket, és karanténba küldték a fertőzöttekkel kapcsolatba került vagy járvány sújtotta országokból érkezett embereket.
A tegnapi kormányülés elején Ludovic Orban miniszterelnök újabb burkolt támadást intézett az alkotmánybíróság ellen, amelyet azzal vádolt, hogy az ellenzéki szociáldemokraták befolyása alatt áll. Orban szerint a kormánynak – meghozataluk idején – megvolt a törvényes alapja a járvány megfékezését célzó szigorú intézkedésekre, amelyek nélkül sokkal súlyosabb lenne a járványügyi és gazdasági helyzet Romániában. A kormány által elfogadott törvénytervezet felhatalmazná a járványügyi operatív törzset, hogy elrendelje a karantént a járvány sújtotta országokból érkezők vagy a fertőzöttekkel kontaktusba került személyek számára, és jogalapot teremt a fertőzöttek – kórházban vagy akár otthonukban történő – elkülönítésére. A fertőzés terjedését meggátoló óvintézkedések – a karanténrendelet vagy elkülönítés – megszegéséért öttől tízezer lejig terjedő pénzbírság szabható ki, a betegségek elleni küzdelem meghiúsításának vétkéért pedig büntetőeljárás is indítható, ami börtönbüntetéssel járhat. A tervezetet a parlamentnek is el kell még fogadnia, addig senkit sem lehet akarata ellenére kórházban vagy karanténban tartani.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: az alkotmánybírósági döntés óta 550 koronavírusos beteget kellett kiengedni a kórházakból, köztük egy olyan, magára és környezetére is veszélyt jelentő pácienst sem sikerült maradásra bírni, akinek légzési nehézségeket okozott a betegség. Hozzátette, a kormány kéri a parlamenttől, hogy sürgősségi eljárással tárgyalja a törvénytervezetet, és reményét fejezte ki, hogy „a nemzeti érdek, a közegészségügyi érdek, a román emberek egészsége” előbbre való lesz a politikai érdekeknél.
A karanténintézkedések jogalapját felszámoló alkotmánybírósági döntés pénteki hatályba lépésekor még csaknem 60 ezer külföldről érkezett vagy fertőzöttekkel kapcsolatba került ember várta otthoni vagy hatósági karanténban a betegség lappangási idejének leteltét. Azóta a hatóságok nem közöltek összesítést arról, hogy hányan hagyták el a karantént.
Kevés teszt, kevesebb új eset
A stratégiai kommunikációs törzs tegnapi jelentése szerint az elmúlt nap folyamán mindössze 4614 koronavírustesztet végeztek országszerte, következésképp az új esetek száma is visszaesett az egy nappal korábbi 391-ről 250-re. Kovászna megyéből nem jeleztek újabb fertőzést, a járvány kezdete óta 299-en betegedtek meg Háromszéken. Országszerte 21 413 pácienst engedtek ki ezidáig a kórházból, 20 213-at gyógyultan, 1200-at tünetmentesség miatt tíz napi beutalás után. Vasárnap folyamán 18-an hunytak el koronavírus-fertőzés miatt, az újabb áldozatok közül 17-en egyéb súlyos betegségekben is szenvedtek. Emelkedett azonban az intenzív osztályon kezelt betegek száma az egy nappal korábbi 215-ről 227-re.