Ma kezdődik az önkormányzati választások időszaka: a politikai pártok, nemzeti kisebbségi szervezetek és függetlenek megkezdhetik a jelöltséghez szükséges támogató aláírások gyűjtését – közölte az állandó választási hatóság (AEP).
A hatóság azt követően tette közzé a választási előkészületek menetrendjét, hogy csütörtökön Klaus Iohannis államfő kihirdette a koronavírus-járvány miatt elhalasztott szavazást szeptember 27-re kitűző törvényt. A választási szövetségeket az augusztus 7–11. közötti időszakban lehet bejegyezni, a jelöléseket pedig augusztus 7-től 18-ig lehet iktatni. A voksolást megszervező központi választási bizottság bíráit július 31-én sorsolják ki, a testület pedig három nappal később kiegészül azoknak a parlamenti pártoknak a küldöttjeivel, amelyeknek legalább 7 szenátoruk vagy 10 képviselőjük van.
Mint tudott, júniusban kellett volna önkormányzati választásokat tartani, azonban a koronavírus-járvány miatt ez nem történhetett meg. Hosszas alkotmányossági viták és politikai csatározások után végül az önkormányzati tisztségviselők megbízatásának lejárta előtt néhány nappal lépett hatályba az a törvény, amely november elsejéig meghosszabbítja mandátumukat.
A jogszabály lerövidítette a választási előkészületek időtartamát, és felére csökkentette a jelölésekhez szükséges támogatói aláírások számát. Lehetővé tették az elektronikus (internetes) aláírásgyűjtést, továbbá azt is, hogy a pártok és a független jelöltek elektronikus úton juttassák el a választási bizottsághoz az induláshoz szükséges dokumentumokat.
Az idei önkormányzati választások megrendezésének módja kormánybuktatáshoz vezető éles vitákat váltott ki a koronavírus-válság előtt. Ludovic Orban miniszterelnök – a járvány miatt azóta ismét beiktatott – kormányát azért buktatta meg februárban a parlament baloldali többsége és az RMDSZ, mert csak így tudták megakadályozni az általuk ellenzett kétfordulós polgármester-választás bevezetését. Később, mikor egyértelművé vált, hogy el kell halasztani a voksolást, arról kezdődött politikai csatározás, hogy a jobbközép kisebbségi kormánynak avagy a baloldali többségű parlamentnek van-e joga meghatározni az önkormányzati választások új időpontját.
Mire az utolsó pillanatban az összes jogi buktatót sikerült elhárítani, és a nagy pártok megállapodtak a szeptember 27-i dátumban, a járványhelyzet ismét kérdésessé tette az önkormányzati választások megrendezését. A fertőzések üteme másfél hónapja ismét növekvőben van, és most már másfélszer annyi fertőzöttet diagnosztizálnak naponta, mint ahányat a járvány első, áprilisi tetőzésekor, amikor először halasztották el az önkormányzati választásokat.