Kevesebb mint negyven, javarészt román népviseletbe öltözött személy vett részt szerdán Sepsiszentgyörgy központjában, Vitéz Mihály szoboregyüttesének árnyékában a Nemzet Útja nacionalista egyesület, valamint a fővárosi NOI csoport által a román nemzeti himnusz napja alkalmából meghirdetett ünnepségen. Az ünneplők java része más megyékből érkezett. A bukarestiek egy molinót is magukkal hoztak, melyen a himnusz első szakaszának mondatai voltak olvashatóak. A kulturális programként meghirdetett ünnepség nem volt mentes a vaskos nacionalista megnyilvánulásoktól, elferdített történelmi tények hangoztatásától, de célzott magyarellenes megnyilvánulásra nem került sor.
Amint arról beszámoltunk, a megmozdulást az úzvölgyi temetőrombolás kapcsán elhíresült szervezet Facebook-bejegyzésében népszerűsítette, s arra buzdítottak, hogy a résztvevők az ország szívében, ott énekeljék közösen a himnuszt, „ahol a legnehezebb”. A szerdai ünneplésre végül kevesebb mint negyvenen gyűltek össze, java részük az egyesület brassói vezetője, Mihai Marin Târnoveanu orvossal együtt érkezett, majd a bukaresti NOI csoport öt tagja is megjött molinójukkal, melyen a himnusz első szakaszának sorait olvashattuk. Mint kiderült, összesen négy ilyen készült, Sepsiszentgyörgyön kívül bukaresti, ploiești-i, valamint konstancai ünnepségekre vittek egyet-egyet, mindeniken a himnusz egy-egy szakaszának sorai szerepeltek, Sepsiszentgyörgynek az első szakasz jutott.
A megjelentekhez Târnăveanu szólt, egyebek mellett kijelentve, hogy a román nemzet szabadságért harcoló hőseinek kivétel nélkül a himnusz első sorai „égtek szívükben”, legyen szó a világháborúk harcterein harcolókról, az antikommunista ellenállókról, a brassói 1987-es munkáslázadás résztvevőiről vagy az 1989-es forradalmárokról. Arra szólított fel mindenkit, hogy a himnusz kezdő sora, az Ébredj, román felhívás jelentse az iránytűt minden alkalommal, amikor a román nyelv, az ország területi épsége, altalajkincsei, erdei, hegyei vagy éppen az állam autoritása kerül veszélybe, vagy egyesek arra törekednek, hogy megtiltsák a nemzeti büszkeség, identitás teljes megélését a románság ősi szülőföldjén.
A himnusz kétszeri éneklése, valamint pár népies ihletésű, hazafias, több eltorzított történelmi tényt is tartalmazó dal eléneklése után a résztvevők a sepsiszentgyörgyi temetőbe vonultak. Itt újból felhangzott a himnusz a világháborús hősök emlékműve mellett, majd egy rövid görögkeleti mise következett, illetve Mihai Lăcătușu, a nemzeti levéltár sepsiszentgyörgyi fiókjának volt igazgatója kisebb előadást tartott a sírkert történetéről.