A koronavírus-járvány Erdővidék Múzeumának életét is befolyásolta: a szigorítások miatt elmaradtak a tervezett kiállítások és a Tortoma önképzőkör keretében tartott tudománynépszerűsítő előadások is. Június elején nyitották ki újra a kaput, ám az első érdeklődőkre még heteket kellett várni.
Demeter László intézményvezető elmondása szerint igencsak érződik a járvány miatt bevezetett szigorítások hatása, ám úgy véli, a nyár hátralevő részében kedvező változásra lehet számítani. A nagy kirándulóbuszok által hozott turisták elmaradtak, ám kiskocsival egyre több család érkezik Háromszékről és a szomszéd megyékből – valószínűleg úgy gondolkodnak, ha már külföldre nem jutnak el, bár a közvetlen környéküket fedezzék fel egy-két nap alatt.
A következő hetekben a múzeum udvara lesz az események fő színtere. Szabadtéri kiállításon mutatják be a Vadon Egyesület fényképeit, majd a Kovászna Megyei Művelődési Központtal együttműködve Zala megyei fotókat állítanak ki. Augusztus 20-án a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház A buták versenye című bábjátékát tekinthetik meg kicsik és nagyok, majd 25-én a Bujka énekegyüttes lép fel, mellette pedig játékokat és énekeket tanítanak az érdeklődőknek.
Hoffmann Edit muzeológus kezdeményezésére Kik éltek, hogyan éltek Baróton? címmel öt-hat részből álló sorozat indul, melynek középpontjába a család- és településtörténet kerül. Tegnap elsőként azokat várták, akik az elmúlt évtizedekben a Gát, a Kulcsár és a Híd utcában éltek, és szóban, valamint fényképek segítségével szívesen felidéznék azokat az időket. Kik alkották családjukat, kinek mi lett a sorsa, a szomszédságban kik laktak, mivel foglalkoztak, gyerekként, ifjú házasként, dolgozó felnőttként miként teltek ott a mindennapok, hogy néztek ki a házak, mi alakult át benn, mikor cseréltek gazdát, hol voltak az üzletek és azokban kik szolgáltak ki. „Naponta változik Barót képe, és egyre kevesebb az az ember, aki még emlékszik, kik lakták Barótot, milyen volt itt néhány évtizede az élet. Ezekből a több ezernyi kis, de megőrzésre érdemes pillanatból szeretnénk minél többet összegyűjteni” – mondotta Hoffmann Edit.
A koronavírus-járvány miatt a kulturális eseményeket támogató intézmények visszavonták pályázati kiírásaikat, ami miatt Erdővidék Múzeuma és örökös társszervezője, a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület csak a tervezettnél jóval szerényebb körülmények közt tudja megszervezni az Erdővidéki Közművelődési Napokat. Az idén egészen biztosan nem tudnak vállalni olyan költségeket, mint amilyennel például tavaly a Székelyföldi Filharmónia fellépése járt. „Tervezgettünk sok mindent, de a nagyobb kiadással járó pontokról, sajnos, le kell mondanunk ideiglenesen. Bár idén Baróton nem lesz látható-hallható Tolcsvay László és Tolcsvay Béla Magyar miséje, de remélem, egyszer csak elhozhatjuk ezt a szép előadást. És bár szerényebb lesz az idei Erdővidéki Közművelődési Napok programja, azért igyekezni fogunk, legyen olyan, amit sokan érdekesnek és értékesnek tartanak” – nyilatkozta az intézményvezető.