Egyes osztályok zsúfoltak, bizonyos napokon a műtők teljes kapacitással működnek, a koronavírus-fertőzésveszély korlátozásai ellenére a járóbeteg-rendelőkben is a megengedett számú pácienst fogadja a sepsiszentgyörgyi megyei kórház ebben az időszakban. Az intézményvezetők úgy vélik, a legtöbbet hozzák ki az adott lehetőségekből, a lakosság ellenben sok hiányossággal szembesül. Néhány kérdést (korántsem mindent) a szerdai online tájékoztatón tisztáztunk dr. Roșu Mátyás orvos igazgatóval és András-Nagy Róbert menedzserrel.
Az urológia, onkológia, neurológia zsúfolt, a kardiológiára számos súlyos eset érkezik, perforált gyomorfekélyt többet műtöttek az elmúlt időszakban, mint tavaly összesen, a neurológiai járóbeteg-rendelést megduplázták, a diabetológián napi tíz órában fogadják a betegeket – summáznak az intézmény vezetői. Az idegsebészeti eseteket nem fogadják az agyonzsúfolt nagy klinikák, különböző szakokon megjelentek a más megyékből ideutalt betegek is, a koronavírussal nem összefüggésben lévő fertőző betegek számára nincs elegendő lehetőség elkülöníteni a felnőtt pácienseket, ha egyszerre több beteg érkezik például A-hepatitisz, skarlát és egyéb fertőzéssel, mert majd minden felületet elfoglalnak a koronavírussal fertőzött és gyanús esetek – sorolják. A járványügyi helyzettől eltérő más estekre külön erre a célra fenntartott épületre lenne szükség, ahol egyenként lehet elhelyezni a betegeket fürdőszobával ellátott kórtermekben – hangsúlyozza az orvos igazgató. Ebben az ügyben már tárgyaltak a megyei közegészségügyi igazgatósággal, remélik, kapnak segítséget.
A járványidőszakban a hulladékkezelési részlegnél, a fertőtlenítő csoportnál sokszorosan megnövekedett a munka mennyisége, már több ízben átcsoportosították az egészségügyi szakszemélyzetet, de az intenzív osztályon továbbra is hiány mutatkozik, legalább nyolc-kilenc asszisztensre lenne még szükség, mivel külön működtetik a koronavírussal fertőzött betegek számára elkülönített részt és a más patológiákkal kezelt páciensekét – mondják a kórházvezetők.
Újságírói kérdésre válaszolva, miszerint az elmúlt napokban fennakadás lett volna az oxigénellátásban az egyik, intenzív osztályon kezelt betegnél, elmondták: a kórház jelenlegi oxigéntartalékai szerint hiányról nem lehet szó, ha pedig meghibásodik egy oxigénadagoló, azt azonnal tudják helyettesíteni, nem tudnak a szóban forgó esetről.
Szintén újságírói kérdésre válaszolva a menedzser elmondta, a fizikoterápiás kezeléseket egyelőre nem tudják újraindítani, a páciensek és a személyzet védelme szempontjából ez kockázatos lenne, de arról tájékoztatja az érintett betegeket, hogy a magánrendelők kezelőközpontjainak van szerződésük a megyei egészségbiztosítási pénztárral, ahol szintén térítésmentesen igényelhetnek kezelést.
András-Nagy Róbert arra biztatja a lakosságot, forduljanak bizalommal a megyei kórházhoz, mert egyelőre el tudják látni a sürgősségi kórháznak megfelelő orvosi teendőket, dr. Roșu Mátyás pedig elsősorban azért sorolja fel a hiányosságokat, hogy arra hívja fel a figyelmet, nem kell megvárni a betegségek súlyosbodását, de aki megelőzés céljából jelentkezik szakorvosnál, az is idejében tegye meg.
A két kórházvezető nem titkolja, ez a kórház (mint az országban a többi is) nem ugyanaz, mint a 2020 márciusában berobbant járvány előtti, jelenleg mások a kihívások, az egész ellátás biztonságát kell szavatolni olyan körülmények között, amikor az egyéni és közösségi megfertőződés veszélye áll fenn, de a bajokkal együtt, vissza kívánják nyerni a lakosság bizalmát.