A kovásznai Dr. Benedek Géza Szívkórház már egy ideje részt vesz a koronavírussal fertőzöttek ellátásában, ahol jelenleg huszonkét tünetmentes páciensről gondoskodnak, ide továbbra is az enyhébb eseteket küldenék, a jövőben a középsúlyos betegeket a kézdivásárhelyi kórházban kellene kezelni, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban csak a súlyos pácienseket ápolnák – vázolta fel a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos betegellátás egy lehetséges forgatókönyvét tegnapi tájékoztatóján András-Nagy Róbert. A megyei kórház menedzsere elmondta, az intézményben jelenleg ötven koronavírussal fertőzött beteget kezelnek, közülük egy gyermek.
Negyvenöt pozitív teszteredményű pácienst a fertőzőosztályon kezelnek, hárman súlyos állapotban vannak, öten tünetmentesek, a többiek középsúlyos esetnek tekinthetőek, közülük tizennégyen oxigénellátásban részesülnek. A COVID sebészeti osztályon egy háromszéki és két Brassó megyei beteg várja a gyógyulást, az intenzív osztályon két fertőzött beteget kezelnek, egyikük kritikus állapotban van, egy másik állapota is súlyos, ő már jó ideje lélegeztetőgépre szorul. Ezen az osztályon kedden elhunyt egy hatvanöt éves férfi, ő a koronavírus tizennegyedik háromszéki áldozata, aki cukorbetegségben szenvedett, gyomorvérzéssel került az intenzív terápiára – tájékoztatott a kórházvezető. Az elmúlt hét nap alatt harminchatan hagyhatták el a COVID-osztályt, akik meggyógyultak, illetve saját kérésre mehettek haza.
Újságírói kérdésre válaszolva András-Nagy Róbert elmondta, a járvány kezdeti időszakához képest az utóbbi két hónapban azt tapasztalták, hogy a pozitív esetek között több a súlyos, gyakoribb a tüdőt és az egész szervezetet megviselő, légzési nehézséggel járó tüdőgyulladás, az is előfordult, hogy valaki otthon vészelte át a betegséget, enyhék voltak a tünetei, nem gyanakodott koronavírusra, később pedig tüdőgyulladással került kórházba, akkor derült ki, hogy átesett a fertőzésen. Legutóbb augusztus 12-én módosították országos szinten a koronavírus kezelésének protokollját, egy újabb készítmény került a korábbi gyógyszerek listájára – mondta a menedzser.
Számítanak a járvány terjedésére
András-Nagy Róbert úgy véli, hosszú távon minden kórháznak el kell tudni látnia a térségéből származó koronavírussal fertőzött betegeket, egyes kórházak már részt vesznek ebben, szerinte tovább kell bővíteni a kört. Elképzelés szerint a jövőben a kovásznai szívkórházban látnák el az enyhe eseteket, Kézdivásárhelyen a középsúlyos, Sepsiszentgyörgyön a súlyos betegeket – mondotta. A megyei kórház COVID-részlegén jelenleg több mint hatvan ágy áll rendelkezésre, ha az esetszám nagyon megnövekszik, átszervezésre lesz szükség – állítja az intézményvezető. Úgy véli, a tanévkezdéssel lehet számítani a járvány terjedésére, mert nem valószínű, hogy a kisgyermekek be tudnak tartani minden megelőző előírást, s bár ők akár észrevétlenül is áteshetnek a betegségen, megfertőzhetik a családtagokat. András-Nagy Róbert kiemeli a szülők, a pedagógusok, az óvoda- és iskolavezetők felelősségét e tekintetben. Valószínűsíthető, hogy ősszel a gyermekközösségekben megjelennek a szokásos betegségek, amelyek egy része ezúttal gyanús esetnek számít a koronavírus-fertőzés tekintetében, amit ki kell vizsgálni, kiszűrni a pozitív eseteket – mondotta.
A megyei kórházban jelenleg tíz gyermeket ápolnak A hepatitisszel, akik a megye több részéből származnak, nem lehet gócpontról beszélni – számolt be a menedzser. Elmondta, a tesztelések eredményeként az utóbbi két hónapban öt-hat pozitív esetet jegyeztek a kórház alkalmazottjai körében, akik a járványtani vizsgálat szerint nem a kórházban fertőződtek meg. Kérdésre válaszolva az intézményvezető elmondta, tudomása van arról, hogy a szakszervezet tiltakozásra készül a beígért veszélyességi juttatás és a pótlékok elmaradása miatt, amelyek törvényes szabályozása hiányos. Ő maga sem ért egyet azzal, hogy azok az alkalmazottak, akik napi több órát dolgoznak teljes védőfelszerelésben a fertőzött betegek osztályán, csak 15 százalékos pótlékra jogosultak – szögezte le.