Egyre többet hallani arról manapság, hogy a párok jelentős része küszködik a gyermekvállalással. A meddőség leggyakoribb okai közé sorolják a petesejt nem megfelelő minőségét, az ovulációs problémákat és a petevezeték elzáródását is. Azonban nem az ilyen orvosi eredetű problémák okozhatnak kizárólag meddőséget, hanem számos esetben az ún. funkcionális vagy tisztázatlan eredetű meddőség állhat a sikertelen teherbeesés hátterében. De mi lehet ennek az oka?
A stressz és a meddőség kapcsolata
A modern élet egyik velejáróját, vagyis a stresszt elég sok megbetegedés kialakulásáért okolhatjuk, de nem kivétel ez alól a meddőség sem. A gyakori magas stressz-szint ugyanis megemelkedett prolaktinszinttel jár, ami gátolja a tüszőérést és a beágyazódást, emellett libidócsökkenést okoz, ez pedig szintén nem kedvez a teherbeesésnek.
A görcsös akarás is gátló tényező
Ideális esetben, amikor egy pár tagjaiban megérik az elhatározás, hogy gyermeket szeretnének vállalni, akkor elhagyják a fogamzásgátló eszközöket, és várják a megtermékenyülést. Azonban minden újabb hónap sikertelensége egyre nagyobb frusztrációt okoz, így előfordul, hogy a pár különféle praktikákat vet be. Ekkor jellemzően a spontán együttlétek elmaradoznak, hiszen minden alkalom aszerint kerül időzítésre, hogy mikor van peteérés, illetve tüszőrepedés. Ezáltal az együttlétek kötelező programmá válnak, a kimondatlan elvárások pedig görcsössé teszik a pár mindkét tagját, ami miatt a gyermekáldás esélyei jelentősen csökkennek.
A félelmek és a kételyek okozta gátak
Már a fentiekből is kiderült, hogy a lelki folyamatok nagy hatással vannak a teherbeesés sikerességére, nincs ez másként a félelmek és a kételyek megjelenésével sem.
Kételyre adhat okot egy nőnél, hogy valóban ő vágyik-e gyermekre, nem a környezete nyomása, esetleg a biológiai óra ketyegése készteti akarata ellenére erre a lépésre. Fordított esetben szintén sok kétely és félelem felmerül, vagyis amikor a leendő anyuka mindennél jobban vágyik gyermekre, de az aggodalom a jövőtől szinte szó szerint megbénítja a hormonális folyamatok normál működését.
Bizonyos szintű félelem normális
Teljesen természetes és normális, ha a leendő szülők félnek a szülővé válástól annak ellenére, hogy ez minden vágyuk. A nőkben jellemzően a szüléstől való félelem az egyik leggyakoribb, míg a férfiakat a családfővé válás aggaszthatja a kelleténél jobban. Azonban ezt nem szabad annyiban hagyni, hiszen ha a természetes félelem rettegéssé fajul, az a szervezetben is kedvezőtlen hormonális változásokat indíthat be, melyek sikeresen gátolják a fogantatást.
Amennyiben Ön úgy érzi, hogy a lelki felkészülésben szüksége van segítségre, keresse fel a Rofé Naturale Egészségközpontot, és kérjen időpontot tibeti hangtálas relaxációra, melynek során jelentősen mérsékelhető a stressz, ezáltal pedig növelhető a sikeres fogantatás esélye! (X)